اشتراک گذاری

علت خط افتادن روی صفحه تبلت چیست؟

صفحه نمایش در دستگاه های الکترونیکی نظیر لپ تاپ و تبلت حساسیت زیادی دارد و معمولا بیشترین آسیب ها متوجه این بخش است. یکی از مشکلات رایجی که در اکثر این دستگاه ها خصوصا تبلت ها اتفاق می افتد، خط افتادن روی صفحه تبلت است. این خطوط در حالت های مختلفی روی نمایشگر مشاهده می شوند. گاهی اوقات خطوط به صورت افقی و عمودی روی نمایشگر مشاهده می شوند و گاهی نیز این خطوط به صورت خط خطی در بخشی از صفحه ظاهر می شوند. 

مشکلات صفحه نمایش تبلت ها از جمله خط افتادن روی نمایشگر، می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. معمولا اکثر مشکلات صفحه نمایش تبلت مربوط به خرابی های سخت افزاری می شوند. البته مشکلات نرم افزاری نیز گاهی می توانند موجب بروز این دست از خرابی ها شوند. در ادامه با بررسی دلایل خط افتادن روی صفحه تبلت، راهکار های رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

خط افتادن روی صفحه تبلت

انواع حالت های خط افتادن روی صفحه تبلت

پیش از بررسی دلایل خط افتادن روی صفحه تبلت، بهتر است با انواع خطوطی که روی نمایشگر این دستگاه ها ممکن است ظاهر شوند آشنا شوید. برخی اوقات خطوط ظاهر شده یک سری خطوط سبز رنگ اند که از بالا تا پایین صفحه امتداد می یابند. برخی مواقع نیز خطوط صورتی رنگ روی نمایشگر تبلت مشاهده می شوند. گاهی نیز خطوط سیاه و سفید به صورت افقی یا عمودی روی صفحه دیده می شوند.

دلایل خط افتادن روی نمایشگر تبلت

آسیب های فیزیکی

یکی از اصلی ترین و رایج ترین دلایل خط افتادن روی ال سی دی تبلت، آسیب های فیزیکی است. زمین خوردن، وارد آمدن فشار به نمایشگر، ورود رطوبت به دستگاه، افتادن اجسام سنگین روی صفحه و نوسانات برقی می توانند به نمایشگر تبلت آسیب رسانده و موجب نمایش خطوط غیر عادی روی آن شوند. بروز نقص الکترونیکی در تبلت، خرابی قطعات مختلف دستگاه و … هم می توانند موجب ظهور یک سری خطوط روی صفحه نمایش آن شوند.

خرابی ال سی دی تبلت

در بسیاری از مواقع مهم ترین و جدی ترین دلیل خط افتادن روی صفحه تبلت، خرابی ال سی دی است. باز هم به دنبال آسیب های فیزیکی مانند شکستگی ال سی دی یا بروز برخی مشکلات در این قطعه، از جمله خرابی فلت تصویر یا قطع شدن کابل تصویر متصل به مادربرد، ال سی دی دچار مشکل شده و یک سری خطوط روی صفحه دستگاه ظاهر می شوند.

سایر مشکلات سخت افزاری در تبلت

علاوه بر ال سی دی و قطعات مرتبط با آن، سایر مشکلات سخت افزاری نیز می توانند دلیل خط افتادن روی صفحه تبلت باشند. یک مثال بارز از مشکلات سخت افزاری، خرابی و بروز مشکل در مادربرد است. در کل خرابی های سخت افزاری گاهی در قالب خط افتادن روی مانیتور تبلت نمایان می شوند.  

مشکلات نرم افزاری

در کنار آسیب های فیزیکی و خرابی های سخت افزاری، مشکلات نرم افزاری نیز می توانند موجب خط افتادن روی صفحه تبلت شوند. برای تشخیص نوع مشکل نرم افزاری که موجب ظاهر شدن این خطوط روی نمایشگر تبلت شده است، به بررسی های تخصصی نیاز است و باید دستگاه به صورت کامل توسط کارشناس تعمیرات تبلت بررسی شود.

خط افتادن روی صفحه تبلت

راهکارهای رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت

برای رفع مشکل خط افتادن روی مانیتور تبلت، باید دید علت ظاهر شدن این خطوط چیست. انواع تعمیرات سخت افزاری و سرویس های نرم افزاری ممکن است برای رفع این مشکل مد نظر قرار بگیرد.

تعمیرات سخت افزاری

مهم ترین کارهایی که در لیست تعمیرات سخت افزاری برای رفع مشکل خط افتادن روی نمایشگر تبلت قرار می گیرند، تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت، تعمیر و تعویض فلت تصویر، تعمیر و تعویض کابل تصویر یا سیم ها و مدار های مرتبط با مادربرد و در نهایت تعمیر سایر قطعات سخت افزاری از جمله مادربرد هستند.

خصوصا در مواردی که آسیب های فیزیکی به نمایشگر وارد شده و رنگ صفحه نمایش تغییر پیدا کرده است، یا اینکه صفحه خط خطی می شود، راهکار اصلی برای رفع مشکل، تعویض ال سی دی تبلت است. انجام تعمیرات سخت افزاری برای رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت به ابزارهای تخصصی و مهارت بالا نیاز دارد.

تعمیرات نرم افزاری

گاهی نیز برای رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت به تعمیرات تخصصی نرم افزاری نیاز است. تعمیرات نرم افزاری نیز به برنامه ها و ابزارهای تخصصی نیاز دارد و باید دید دقیقا چه مشکلی در بخش نرم افزار تبلت ایجاد شده که به دنبال آن خطوطی روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر شده است.

در مرکز سخت افزار ایران کارشناسان تعمیراتی می توانند با کمک گرفتن از علم روز و بهره بردن از برنامه های تخصصی در سریع ترین زمان ممکن مشکل خط افتادن روی نمایشگر تبلت را برطرف کنند. در این مرکز، تعمیر انواع تبلت انجام می شود.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری