اشتراک گذاری

آموزش فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید

یکی از فناوری های کاربردی در دستگاه های هوشمند نظیر تبلت و گوشی، قابلیت تایپ صوتی است. با استفاده از این ویژگی کاربران می توانند سریع تر و راحت تر متن مورد نظر خود را در این دستگاه ها تایپ کنند. اهمیت این ویژگی خصوصا زمانی پررنگ تر می شود که که بخواهیم از تبلت و گوشی خود برای انجام کارهایی مانند مقاله نویسی یا … استفاده کنیم. کیبورد کوچک تبلت و گوشی کار تایپ سریع و راحت را دشوار می کند.

حتی در مواقعی که تاچ تبلت شما خراب شده و زمان کافی برای تعمیر تبلت ندارید، تا اقدامات لازم برای تعمیر تاچ  تبلت انجام شود، تایپ صوتی می تواند بسیار کاربردی باشد. با فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید کاربران این دستگاه ها می توانند تنها با حرف زدن، نوشتار خود را انجام دهند. با دنبال کردن چند مرحله ساده برای فعال سازی تایپ صوتی فارسی در اندروید می توان به این قابلیت دسترسی یافت. در این آموزش با ما همراه باشید تا نحوه فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید را به صورت مرحله به مرحله دنبال کنیم.

آموزش فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید

مراحل فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید

در قدم اول برای فعال سازی تایپ صوتی فارسی در اندروید باید کیبورد اختصاصی گوگل را به عنوان کیبورد پیش فرض تبلت انتخاب کنید. بعد از فعال کردن کیبورد گوگل وارد تنظیمات تبلت یا گوشی خود شوید. حال در بین گزینه های این قسمت باید قسمت Language & input را باز کرده و در آن قسمت تیک گزینه Google voice typing را بزنید.

تا اینجا شما کیبورد صوتی را فعال کرده اید و با وارد شدن به بخش پیام ها می توان به راحتی با گرفتن میکروفون گوشه کیبورد به صورت صوتی تایپ کرد. اما اگر هدف فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید باشد، در مرحله بعدی باید در همین بخش پیام ها زبان را نیز روی فارسی تنظیم کرد.

مراحل فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید
فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید

نحوه تنظیم کردن زبان فارسی در تایپ صوتی اندروید

در قدم بعدی برای فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید باید در بخش پیام ها تنظیمات را روی فارسی قرار داد. برای تنظیم کردن زبان آن روی فارسی باید وارد قسمت پیام ها شد و میکروفون روی کیبورد را بگیرید تا بتوانید زبان کیبورد صوتی را روی حالت فارسی قرار دهید. با گرفتن میکروفون کادر تنظیمات کیبورد تبلت را باز کنید و وارد قسمت Languages شوید. حال در این بخش تنظیمات زبان را روی حالت فارسی قرار دهید و آن را ذخیره کنید.

به این ترتیب تایپ صوتی روی حالت فارسی تنظیم و فعال می شود. طبق گفته تکنسین های تعمیر موبایل سامسونگ برای مطمئن شدن از این که تمامی کارها را به درستی انجام داده اید بهتر است یک بار با میکروفون کیبورد گوشی و تبلت تایپ صوتی را امتحان کنید و ببینید که همه چیز را به درستی تنظیم کرده اید یا خیر.

برنامه های کاربردی برای تایپ صوتی در اندروید

اگر به تایپ کردن به صورت صوتی نیاز داشته باشید بهترین گزینه فعال کردن تایپ صوتی فارسی در اندروید در بخش تنظیمات خود تبلت است. با این حال می توان از برخی برنامه های جانبی نیز به منظور تایپ صوتی سریع تر و راحت تر کمک گرفت. یکی از این گزینه ها گوگل داکس است که کاربران می توانند با اتصال یک میکروفون به دستگاه، از قابلیت تایپ صوتی گوگل بهره ببرند.

علاوه بر این می توان از اپلیکیشن های ثالث نیز برای تایپ صوتی در اندروید استفاده کرد. این نرم افزارها انواع مختلفی دارند که باید نسخه سازگار با اندروید آنها را دانلود و روی تبلت یا گوشی نصب کرد. برای مثال فارس آوا جزو نرم افزارهایی است که قابلیت تایپ صوتی فارسی را دارد.

بیشتر بخوانید: آیا امکان اتصال کیبورد به تبلت وجود دارد؟

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری