اشتراک گذاری

ژیروسکوپ در موبایل و کارایی آن

ژیروسکوپ موبایل به عنوان یک حسگر یا سنسور شناخته می شود که درک جهت قرار گرفتن گوشی را برای شتاب سنج راحت تر می کند. با این حسگر دقت گوشی افزایش یافته و باعث زیباتر به نظر رسیدن عکس های 360 درجه می شود. کارایی ژیروسکوپ علاوه بر موبایل، در ارتفاع سنج هواپیما به منظور تشخیص موقعیت و ارتفاع نیز مشخص است. در ادامه بیشتر به این حسگر و کارایی های آن می پردازیم.برای تعمیر تبلت خود میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ژیروسکوپ در موبایل و کارایی آن

از ژیروسکوپ موبایل چه می دانید؟

ژیروسکوپ موبایل یکی از سنسورهای اصلی و مهم دستگاه است که غالبا با سنسور شتاب سنج آن را اشتباه می گیرند. این سنسور که برای اولین بار در گوشی آیفون 4 مورد استفاده قرار گرفت، باعث حیرت و شگفتی کاربران شد.

در حقیقت از ژیروسکوپ به عنوان تکمیل کننده سنسور شتاب سنج یاد می شود و به منظور یافتن جهت قرار گرفتن موبایل می تواند به شتاب سنج کمک کند. برای اینکه بتوانید تفاوت شتاب سنج و ژیروسکوپ را درک کنید، بازی های موبایلی را در نظر بگیرید که با تغییر زاویه موبایل، روند آن ها نیز تغییر میکند.

در واقع شتاب سنج است که باعث می شود با کج کردن گوشی، ماشین یا فرد به سمت چپ حرکت کند. اما ژیروسکوپ به دقت بالای آن بسیار کمک می کند. به عبارت دیگر، در صورتی که ژیروسکوپ در موبایل نبود، تجربه چنین بازی هایی دقت مطلوبی نداشته و لذت بخش نمی شدند.

ژیروسکوپ قادر به ضبط حرکت های زاویه ای در 6 بعد بوده و به همین دلیل کیفیت و دقت آن بسیار بالا است. در حال حاضر اغلب گوشی ها دارای ژیروسکوپ بوده و از آن استفاده می کنند. این سنسور در مشخصات گوشی ذکر شده و می توانید پیش از خرید از وجود آن مطمئن شوید.

وظایف ژیروسکوپ موبایل چیست؟

ژیروسکوپ موبایل به طورکلی از دو وظیفه مهم برخوردار است. یکی از آن ها تشخیص حرکات چرخشی بوده و دیگری تشخیص تغییرات جهت گیری است. انسان ها به سختی می توانند این نوع حرکات را درک کرده و تشخیص دهند. از این رو این سنسورها به کمک آن ها می آیند تا کار را راحت تر کرده و دقت آن را افزایش دهند.

کارایی ژیروسکوپ موبایل

کارایی ژیروسکوپ موبایل در حوزه های مختلفی قابل مشاهده است که از قرار زیر هستند:

عکاسی 360 درجه؛ جذاب ترین کارایی ژیروسکوپ موبایل

برای اینکه بتوانید به عکاسی 360 درجه بپردازید، باید از سنسور ژیروسکوپ موبایل کمک بگیرید. با این سنسور امکان اتصال تصاویر دوربین گوشی به یکدیگر فراهم می شود. سپس تصاویر متصل شده به یکدیگر می توانند تصویری 360 درجه را به نمایش بگذارند.

عکاسی 360 درجه؛ جذاب ترین کارایی ژیروسکوپ موبایل

نرم افزارهای مسیریابی؛ کاربردی ترین کارایی ژیروسکوپ

همانگونه که می دانید، در مکان ها و جاده هایی که دسترسی به اینترنت با اختلال مواجه است، مکان یابی با کیفیت انجام می گردد. اما چنانچه امکان دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد، مکان یابی از طریق سنسور ژیروسکوپ انجام می شود.

جلوگیری از لرزش دوربین در حین عکس برداری؛ مهم ترین کارایی ژیروسکوپ

دیگر کارایی ژیروسکوپ موبایل، جلوگیری از لرزش دوربین در حین عکاسی است. به این ترتیب با کمک سنسور ژیروسکوپ موبایل می توانید لرزش ناگهانی دوربین در حین تصویربرداری را کم کرده و کیفیت تصاویر خود را افزایش دهید. به این معنا که يیزوسکوپ می تواند لرزش های دوربین و حرکات دست را شناسایی کرده و اقدام به حذف آن ها از تصاویر کند.

انجام برخی کارها با حرکت دادن موبایل؛ کاربردی ترین کارایی ژیروسکوپ

برخی از موبایل ها از قابلیتی برخوردار هستند که با کمک ژیروسکوپ می توان در منوهای گوشی اقدام به انجام برخی از فعالیت ها کرد. به طورمثال زمانی که گوشی را به سمت پایین کج کنید، بخش های پایینی منو مشاهده می شود. همچنین ممکن است قفل گوشی با استفاده از یک حرکت انجام شود. این کارها با کمک ژیروسکوپ انجام شده و بسیار کاربردی هستند.

انجام دادن بازی های حرکتی؛ مفرح ترین کارایی ژیروسکوپ

زمانی که آیفون 4 به بازار ارائه شد، ژیروسکوپ به عنوان یک سنسور اصلی موبایل شناخته شد. با کمک این سنسور انجام بازی های حرکتی امکان پذیر شد. به این ترتیب با حرکات گوشی میتوانید بازی را کنترل کنید و از موبایل خود به عنوان فرمان اتومبیل استفاده کنید. بنابراین با کج کردن گوشی به هر سمت، بازی نیز به همان سمت حرکت کرده و هیجان آن دو چندان می شود.

Rate this post
اشتراک گذاری