اشتراک گذاری

کالبد شکافی صفحه نمایش موبایل سامسونگ

امروزه قابلیت های تلفن همراه سامسونگ بسیار زیاد شده است و علاوه برامکان ایجاد ارتباط از طریق پیامک و برقراری تماس، زندگی شخصی و کاری کاربران را تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به ظرافت دیوایس های هوشمند امروزی، آسیب پذیری در قسمت صفحه نمایش موبایل سامسونگ بیشتر است. لازم به ذکر است که، همه ی شکستگی های صفحه نمایش الزاماً به تعویض تاچ و ال سی دی که هزینه های بالایی دارد ختم نمی شود.

ال سی دی های پیشرفته معمولاً از چهار قسمت تشکیل می شوند که بسته به نوع ایراد رخ داده قابل تعویض یا تعمیر هستند. در صورتی که با ساختار صفحه نمایش گوشی سامسونگ آشنایی دارید با انجام عملیات که در زیر توضیح داده شده قادر به حل اختلال عملکرد دستگاه خود می باشید، در غیر این صورت بهتر است امر را به تعمیرکاران موبایل بسپارید.

تبلت مایکروسافت Surface Pro 2017

معرفی اجزای صفحه نمایش موبایل سامسونگ

شیشه یا گلس

به شیشه ی روی ال سی دی گفته می شود که مسئولیت محافظت از صفحه ی گوشی را به عهده دارد و گاهی به اشتباه با لیبل محافظ صفحه که توسط فروشندگان موبایل روی گوشی گلس قرار داده شده است اشتباه گرفته می شود.

صفحه نمایش

به قطعه ای که عمل نمایش وضعیت کاری موبایل، نمایش فیلم، پخش صدا و … را انجام می دهد ال سی دی گفته می شود. در مدل های جدید صفحه نمایش موبایل سامسونگ و آیفون تاچ و ال سی دی با هم ادغام شده است و چنانچه قطعه ی تاچ و ال سی دی این برند ها آسیب ببیند، بهتر است راه تعویض کل قطعه می باشد.

بک لایت

این قطعه وظیفه ی تامین نور صفحه نماشی گوشی سامسونگ را بر عهده دارد.

تاچ اسکرین یا صفحه تاچ

به لایه نازک بین گلس و صفحه نمایش تاچ گفته می شود این قطعه از طریق حسگر های لمسی دستتان شما را تشخیص می دهد و بعد از انتقال آن به پردازنده فرمان شما را اجرا می نماید.

روش عیب یابی صفحه نمایش موبایل سامسونگ

  1. تشخیص خرابی گلس : اگر گلس شکسته باشد هیچ ایرادی در صفحه نمایش موبایل سامسونگ از جمله: لکه و هاله در تصویر و کارنکردن تاچ نباید مشاهد کنید. صرفاً شیشۀ بیرونی دستگاه دچار شکستگی و ترک خوردگی می شود اما قادر به کار کردن با دستگاه خواهید بود. تعویض گلس هزینه بسیار کمتری نسبت به تعویض ال سی دی خواهد داشت.
  2. تشیخص خرابی تاچ : تاچ لایه شفافی است که فرمان را از طریق لمس دریافت کرده و بعد از طی فرآیندی مشخص اجرا می نماید. در صورتی که تاچ خراب شده و یا شکسته باشد، با ایراداتی مثل خط زد ، کند بودن و یا خود به خود کار کردن مواجه خواهید شد. در بیشتر موارد قدیمی تر تاچ از ال سی دی جدا بوده و به صورت جداگانه تعویض خواهد شد که هزینه کمتری در بر خواهد داشت.
  3. تشخیص خرابی ال سی دی : از نشانه های خرابی ال سی دی می توان به وجود لکه های تیره و یا ترک به صورتی که قسمتی از تصویر را در برگرفته اشاره کرد. همچنین گاهی دستگاه روشن می شود ولی تصویری مشاهده نمی کنید و یا تصاویر بسیار تاریک می باشد. یکی از اختلالات شایع حالت جوهر پخش شده روی تصویر است، چنانچه این حالت را تجربه کرده اید سریعا برای تعویض قطعه اقدام نمایید.
  4. تشخیص خراببی بک لایت: گاهی ال سی دی تصویر دارد ولی نور ندارد و صفحه تاریک می باشد که این ایراد به خاطر خرابی بک لایت است. بعضی از دستگاه ها ی جدید قابلیت تعویض بک لایت را دارند از جمله گوشی ها و تبلت های سامسونگ.

راهنمای تعویض صفحه نمایش موبایل سامسونگ

تاچ و ال سی دی های موجود در بازار از نظر کیفیت به دو دسته تقسیم می شود.

  1. تاچ وال سی درجه 2: به این تاچ و ال سی دی ها( کپی، های کپی، فیک) هم گفته می شود که از کیفیت و حساسیت پایین برخوردار هستند و بالطبع هزینه های کمتری برای تعویض دارند.  عمر مفید قطعه درجه دو معمولاً بین 2 تا 3 ماه است.
  2. تاچ ال سی دی  1: این قطعه به نام اورجینال، شرکتی و اصلی در بین عموم مردم شناخته شده است که خود به چند دسته تقسم می شود:
  • اصلی یا a : مرغوب ترین نوع ال سی دی با بالا ترین کیفیت می باشد.
  • گلس تعویض یا  aa: همان نوع اصلی می باشد که گلس آن یکبار تعویض شده است.
  • فلت یا بک لایت تعویضر: گاهی موقع ساخت، نصب و باز کردن ال سی دی فلت یا بک لایت آن دچار ایراد شده که بعد از تعویض مجدد به فروش می رسد.

در کل تشخیص فنی این نوع قطعات گاهی بسیار سخت و پیچیده می باشد و چنانچه تجربه و مهارت در این زمینه نداشته باشید گاهی امکان پذیر نخواهد بود. بهتر است برای تعویض و یا تعمیر ایرادات صفحه نمایش موبایل سامسونگ حتماً به مراکز معتبر و افراد ذیصلاح مراجعه فرمایید. تا با توجه به هزینه های گاهاً بالای تعمیر و تعویض متضرر نشوید.

همان طور که گفته شد کیفیت قطعات از اهمیت زیادی برخودار است با مراجعه به مراکز نمایندگی سامسونگ، از اصل بودن قطعه به کار رفته در دستگاه خود مطممئن شوید. شعب نمایندگی سامسونگِ مرکز سخت افزار ایران در تهران و کرج از تعمیرکاران و کارشناسان فروش حرفه ای تشکیل شده است که بزرگترین هدف خود را ارتقاء سطح رضایتمندی شما طرفداران برند سامسونگ قرار داده اند.

Rate this post
اشتراک گذاری