اشتراک گذاری

رفع مشکل آهسته شارژ شدن تبلت

اگرچه تبلت ها از باتری های بزرگتری نسبت به گوشی ها بهره می برند، فناوری ساخت این باتری ها با باتری گوشی یکسان است و به همین دلیل، علل مشابهی برای آهسته شارژ شدن تبلت و گوشی وجود دارد. ضمن اینکه به همان نسبت، اندازه و میزان مصرف صفحه نمایش، به عنوان بزرگترین منبع مصرف کننده انرژی در تبلت افزایش می یابد. اما صفحه نمایش تنها دلیل آهسته شارژ شدن تبلت نیست. نحوه کاربری و خرابی دیگر اجزاء شارژ، کابل و آداپتور، نیز می تواند منجر به کند شارژ شدن تبلت شود. در این مقاله به بررسی 10 دلیل کند شارژ شدن تبلت می پردازیم که البته در رابطه با گوشی ها نیز مفید خواهند بود.

آهسته شارژ شدن تبلت

دلایل آهسته شارژ شدن تبلت

چرا تبلت دیر شارژ می شود؟ این مسئله می تواند ناشی از خرابی باتری باشد. یا این که ممکن است به دلیل استفاده زیاد از تبلت، باتری فاسد شده و عمر مفید آن به پایان رسیده باشد. این  وضعیت می تواند موجب دیر شارژ شدن تبلت شود. آهسته شارژ شدن تبلت، دلایل دیگری هم دارد؛ مثل عوامل نرم افزاری، استفاده از شارژر غیر استاندارد و مواردی از این دست. در ادامه مهم ترین دلایل آهسته شارژ شدن تبلت را معرفی کرده و راهکارهایی را نیز برای هریک از آنها ارائه می دهیم. البته شما می توانید برای حل این مشکل به شکل تخصصی، از تیم تعمیرات تبلت در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

کابل شارژر اصلی ترین دلیل آهسته شارژ شدن تبلت

در صورت آهسته شارژ شدن تبلت، اولین اقدام شما، بررسی کابل شارژر خواهد بود. با توجه به همه پیچ و خم هایی که کابل شما در طول استفاده روزمره به آن دچار می شود، خرابی کابل شارژ تبلت، اتفاقی محتمل است. بسیاری برای سال ها از کابل اولیه که در هنگام خرید دریافت کرده اند، استفاده می کنند، بی خبر از آنکه این کابل ها براحتی خراب می شوند.

کابل های شارژر در استفاده روزمره خم می شوند و یا تحت فشار قرار می گیرند، یا در گرما و سرما فصل ها در خودرو رها می شوند و یا بارها به تبلت متصل یا از آن جدا می شوند. تمامی این موارد می تواند به کابل شارژر آسیب برساند. فشار بیش از حد به کابل و پورت، در هنگام اتصال کابل شارژر به گوشی، دلیل دیگری برای خرابی کابل شارژر است. البته در این مواقع پر استرس ترجیح ما خرابی کابل به جای پورت است، زیرا هزینه تعمیر کابل، بسیار کمتر از پورت در گوشی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تعمیر تبلت آب خورده

منبع شارژ ضعیف

اگر از کامپیوتر یا لپ تاپ خود برای شارژ تبلت استفاده می کنید، بدون شک تبلت به کندی شارژ می شود. حتی در صورت استفاده از پورت USB 3.0، تنها به خروجی 0.9 آمپر دست پیدا می کنید که از شرایط ایده ال شارژ فاصله زیادی دارد. هر گونه خرابی و آسیب در کابل یا پورت تبلت شرایط را بدتر هم می کند. در وضعیتی مشابه، اگر از شارژ بی سیم استفاده می کنید (هر نوعی از شارژ بی سیم)، در مقایسه با شارژ از طریق شارژر و کابل، باز هم سرعت شارژ تبلت کمتر خواهد بود.

البته هیچ کس مزیت های شارژ بی سیم را فراموش نمی کند، اما در هر صورت استفاده از پریز برق و شارژر سریعترین و بهترین نوع شارژ است. اما اگر حتی در این حالت هم با  مشکل آهسته شارژ شدن تبلت مواجه شدید، احتمال خرابی سیم کشی ساختمان یا یکی از موارد زیر وجود دارد.

آداپتور خراب و آسیب دیده

مسلماً احتمال خرابی شارژر وجود دارد. اتصالی برق و ولتاژ نامناسب یا آسیب های فیزیکی در زمان حمل و نقل دلایل اصلی این خرابی ها هستند. توجه کنید که شارژر برای جلوگیری از آسیب به تبلت شما طراحی شده است و خرابی آن می تواند به تبلت شما آسیب برساند. پس در صورت خرابی، یک شارژر جدید تهیه کنید تا مشکل آهسته شارژ شدن تبلت را برطرف کنید.

قدیمی بودن تبلت، یکی از دلایل آهسته شارژ شدن تبلت

تبلت های جدید، از پردازنده و فناوری جدید برای شارژ سریع استفاده می کنند. در برخی مدل ها از فناوری توربو شارژینگ استفاده می شود. پس اگر در مقایسه با تبلت های جدید تر، شما از مشکل آهسته شارژ شدن تبلت رنج می برید، کار زیادی برای حل مشکل نمی توان کرد و شاید زمان خرید یک تبلت بروزتر برای شما رسیده باشد.

خرابی باتری تبلت

کیفیت باتری استفاده شده در ساخت تبلت شما، رابطه مستقیمی با سرعت شارژ دارد. در  صورت آهسته شارژ شدن تبلت، سری به اینترنت بزنید و نوع و کیفیت باتری به کار رفته در تبلت خود را بررسی کنید. ضمناً فراموش نکنید که باتری ها دارای عمر مشخصی هستند و در اثر استفاده در طول زمان، دچار خرابی و آسیب می شوند. در مدل های قدیمی تر امکان تعویض باتری تبلت توسط کاربر وجود داشت، اما در تبلت هایی مانند آیپد یا مدل های جدید تبلت سامسونگ استفاده می کنید، برای تعویض باتری، باید به کارشناس تعمیر تبلت مراجعه کنید.

برنامه های پس زمینه پنهان

علاوه بر صفحه نمایش ، برنامه های فعال پس زمینه نیز دلیل دیگری برای آهسته شارژ شدن تبلت هستند. برخی از این اپلیکیشن ها، دائماً در حال مصرف باتری هستند و به همین دلیل باتری شما با سرعت کمتری شارژ می شود. علاوه بر شارژ بی نظم باتری، طول عمر باتری نیز به سرعت کاهش می یابد. برای حل مشکل کافیست برنامه ها فعال پس زمینه را ببندید. 

انسداد پورت تبلت با زباله های ریز

گوشی شما بیشتر مواقع در جیب یا کیف شما، با انبوهی از گرد و خاک و زباله های ریز (تکه های دستمال کاغذی یا پرژ لباس) دست و پنجه نرم می کند، به همین دلیل مسدود شدن پورت USB با تکه ای از این زباله های ریز دور از ذهن نیست. با وصل کردن شارژ، این زباله ها به عمق بیشتری حرکت می کنند و احتمال اتصال نامناسب و آهسته شارژ شدن تبلت را افزایش می دهند. با استفاده از چراغ قوه و ذره بین، پورت را بررسی کنید. در صورت مشاهده زباله با احتیاط آن را خارج کنید. مثل یک جراح عمل کنید. زیرا آسیب به قطعات مشکلات جدی تری را برای شما رقم می زند.

معیوب بودن پورت شارژ تبلت

این دقیقا همان اتفاقی است که امیدواریم با آن مواجه نشویم. اگر ایراد در پورت USB باشد، به احتمال زیاد یکی از پین های پورت دچار آسیب شده و آهسته شارژ شدن تبلت از همین نشات میگیرد. در این لحظه، بهترین گزینه مراجعه به کارشناس حرفه ای تعمیر خواهد بود. پس از اقدامات ناآگاهانه برای تعمیر تبلت خودداری کنید تا هزینه بیشتری را به خود تحمیل نکنید.

4.2/5 (10 امتیاز)
اشتراک گذاری