اشتراک گذاری

نحوه تعمیر ال سی دی تبلت

یکی از قسمت های آسیب پذیر تبلت ها، ال سی دی آن هاست. معمولا اکثر مواردی که کاربران را به مراکز تعمیرات تخصصی تبلت می کشاند، مشکلاتی است که در ال سی دی این دستگاه ها ایجاد می شود. مشکلات ال سی دی تبلت شامل موارد متعددی می شود که برخی از آن ها قابل برطرف شدن اند و برخی نیز امکان تعمیر شدن ندارند. تعمیر خرابی های ال سی دی تبلت اما یک سرویس بسیار تخصصی است که به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد.

کارشناسان مرکز سخت افزار ایران می توانند با نهایت دقت و مهارت بالای خود، به کمک قطعات اصلی و ابزار های تخصصی انواع مشکلات ال سی دی تبلت را برطرف کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی انواع مشکلات و خرابی های این قطعه در تبلت، با نشانه های خرابی ال سی دی و راه کار های موجود برای تعمیر ال سی دی بیشتر آشنا شویم.

نحوه تعمیر ال سی دی تبلت

عوامل آسیب رسان به ال سی دی تبلت

مشکلات ال سی دی تبلت به دنبال برخی آسیب ها و ضربات به وجود می آید. زمین خوردن یا افتادن اشیای سنگین روی نمایشگر بدترین مشکلات را برای ال سی دی به همراه خواهد داشت. گاهی وارد شدن فشار به صفحه نیز در ال سی دی مشکلاتی را به وجود می آورد.

عامل آسیب رسان مهم دیگر به ال سی دی، آب خوردگی و نفوذ رطوبت به درون دستگاه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله ” برای تعمیر تبلت آب خورده چه باید کرد؟ ” مراجعه کنید.

نوسانات برقی نیز ممکن است مشکلاتی را در ال سی دی به وجود آورد. علاوه بر این خرابی برخی قطعات مرتبط با ال سی دی مانند فلت و مادربرد نیز می تواند مشکلاتی را در این قطعه به وجود آورد. مشکلات و خرابی آی سی تغذیه، مدار ها و اتصالات داخلی تبلت همگی روی ال سی دی تاثیر منفی خواهند داشت.

رایج ترین مشکلات ال سی دی تبلت شامل چه مواردی می شود؟

اولین چیزی که در بحث تعمیرات و رفع خرابی های ال سی دی تبلت اهمیت دارد، آشنایی با انواع مشکلاتی است که در عملکرد این قطعه ایجاد شده و کارکرد آن را مختل می کنند.

وجود ترک و شکستگی روی ال سی دی تبلت

یکی از بدترین و رایج ترین مشکلات ال سی دی تبلت، شکستگی و ترک روی صفحه دستگاه است. این شکستگی و ترک که به دنبال ضربه، زمین خوردن و فشار به صفحه نمایش به وجود می آید، چند حالت دارد. گاهی تنها گلس ال سی دی شکسته شده و نیاز به تعویض دارد.

اگر مشکل ال سی دی با تعویض گلس برطرف شود، هزینه های تعمیرات بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. در این شرایط معمولا نمایش تصویر یا عملکرد تاچ هیچ مشکلی ندارد. اما اگر با شکستن صفحه، نمایش تصویر نیز دچار مشکل شده و بخشی از تصویر درست نمایش داده نشود یا این که تاچ صفحه عمل نکند یا کند عمل کند، در این شرایط آسیب وارد شده جدی است و به تعمیر و تعویض تاچ و ال سی دی تبلت نیاز است.

هر گونه تغییر رنگ در نمایش تصاویر یا کاهش کیفیت تصویر نیز می تواند نشان دهنده خرابی های ال سی دی تبلت مورد نظر باشد. در صورتی که تعمیر امکان پذیر نباشد و تنها راه حل تعویض ال سی دی باشد، معمولا باید همراه ال سی دی تاچ نیز تعویض شود.

عوامل آسیب رسان به ال سی دی تبلت

کار نکردن و کند شدن تاچ تبلت

یکی دیگر از مشکلات ال سی دی تبلت مربوط به اختلالاتی است که در عملکرد تاچ ایجاد می شود. در این شرایط نمایش تصویر نرمال است و هیچ ترک و شکستگی نیز روی صفحه وجود ندارد. اما تاچ تبلت یا کار نمی کند یا این که عملکرد بسیار کندی دارد و با تاخیر عمل می کند. در برخی مواقع ممکن است کندی یا کار نکردن تاچ به دلیل بروز مشکلات نرم افزاری یا ویروسی شدن تبلت باشد که در این صورت برای رفع این اختلال باید تعمیرات نرم افزاری تبلت مد نظر قرار بگیرد.

خرابی سایر قطعات نیز می تواند موجب از کار افتادن تاچ شود که می توان به خرابی سی پی یو اشاره کرد. در صورت پر بودن و سنگین بودن حافظه رم تبلت نیز ممکن است تاچ به درستی کار نکند. در نهایت نیز این عمل نکردن را می توان مربوط به خرابی های ال سی دی تبلت و تاچ در نظر گرفت. برای رفع مشکل باید دلیل کندی و کار نکردن تاچ مشخص شود و بر این اساس راه کار مناسب جهت رفع مشکلات ال سی دی تبلت ارائه شود.

مشاهده لکه های تیره در صفحه تبلت

یکی دیگر از نشانه های خرابی ال سی دی تبلت، ظهور یک سری لکه های تیره و معمولا سیاه رنگ روی صفحه نمایش است. معمولا این لکه ها نشانه ای از خرابی ال سی دی هستند. به دنبال ضربه، زمین خوردن و آب خوردگی تبلت، ال سی دی آسیب دیده و این لکه ها به مرور ظاهر می شوند. در ابتدا شاید کاربر این لکه ها را جدی نگیرد. اما به تدریج آن ها بیشتر می شوند و عملکرد های ال سی دی را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای رفع مشکلات ال سی دی تبلت در این حالت باید سریعا از مراکز تعمیرات تخصصی کمک گرفت تا بهترین راه حل به کاربران ارائه شود. تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت می تواند مشکل را برطرف کند. یکی دیگر از حالت های تغییر رنگ تصویر نیز بروز حالت جوهر افشان در صفحه است. این مورد نیز به معنای آسیب جدی ال سی دی است که در بیشتر مواقع تنها با تعویض ال سی دی می توان مشکل را برطرف کرد.

سایر مشکلات ال سی دی تبلت

موارد بالا رایج ترین نشانه های خرابی ال سی دی تبلت هستند. در کنار این موارد گزینه های دیگری نیز ممکن است در ال سی دی تبلت های مختلف مشکل ساز شوند و به تعمیر این دستگاه ها نیاز باشد. از جمله این موارد می توان به ظهور خطوط افقی و عمودی در صفحه تبلت اشاره کرد. سیاه شدن بخشی از تصویر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. علاوه بر این تغییر رنگ تصویر، بنفش شدن یا آبی شدن صفحه تبلت و مواردی از این دست همگی می توانند در ال سی دی تبلت مشکل ساز شوند.

پیکسل سوختگی، پارگی یا قطع شدن فلت و خرابی آی سی تغذیه و مدار ها می تواند از دیگر دلایل خرابی های ال سی دی تبلت باشد. از این رو برای تعمیر مشکلات ال سی دی تبلت باید تعمیرکار با استفاده از ابزار های تخصصی و مهارتی که دارد ابتدا دلیل بروز مشکل را تشخیص داده و سپس بهترین راه کار را برای رفع مشکل ارائه دهد. ترمیم و تعویض فلت، تعمیر و تعویض آی سی و … از جمله کار هایی است که ممکن است برای تعمیر این دستگاه ها انجام شود.

تعمیر یا تعویض ال سی دی تبلت؟

در نهایت این سوال مطرح می شود که آیا برای رفع مشکلات ال سی دی تبلت می توان آن را تعمیر کرد یا این که باید این قطعه تعویض شود. پاسخ به این سوال به میزان آسیب و مشکل ایجاد شده در ال سی دی مربوط می شود. در برخی مواقع که آسیب زیاد است، خصوصا در صورت شکستن ال سی دی معمولا امکان تعمیر آن وجود ندارد و تنها با تعویض ال سی دی تبلت می توان مشکلات این دستگاه را برطرف کرد.

گاهی نیز شکستگی صفحه تنها به دلیل شکستن گلس است و با تعویض گلس به تنهایی مشکل برطرف می شود. البته کار هایی مانند خالی کردن حافظه تبلت، ویروس یابی و حذف ویروس ها و بد افزار ها، حذف برنامه های بسیار سنگین از روی تبلت، جلوگیری از داغ شدن بیش از حد تبلت و انجام یک سری تنظیمات نور و رنگ در تبلت نیز می تواند برای رفع برخی خرابی های ال سی دی تبلت مد نظر قرار بگیرد. تمام این موارد به نوع و میزان مشکلات ال سی دی بستگی دارد.

 

تعمیر یا تعویض ال سی دی تبلت
4.7/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری