اشتراک گذاری

تبلت بخریم یا لپ تاپ؟ مقایسه تبلت و لپ تاپ برای خرید

امروزه تقریبا زندگی کردن بدون لپ تاپ، تبلت یا گوشی های هوشمند غیر ممکن است. اما اگر بخواهیم بین این دستگاه ها بهترین و کاربردی ترین ها را انتخاب کنیم، کدام دستگاه ضرورت بیشتری دارد؟ یکی از مهمترین سوالات کاربران انتخاب بین تبلت و لپ تاپ است.

با مقایسه تبلت و لپ تاپ و مشخصات و کاربردهایی که هر یک دارند می توان فهمید که با توجه به زمینه استفاده کدام می تواند گزینه بهتری باشد. از آنجایی که شاید چالش بسیاری از کاربران انتخاب بین تبلت یا لپ تاپ باشد، در این مقاله با نگاهی به مزیت ها و معایب هر کدام به مقایسه تبلت و لپ تاپ پرداخته ایم تا کاربران بتوانند بر اساس این مقایسه، مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنند.

مقایسه تبلت و لپ تاپ

چطور می توان مقایسه تبلت و لپ تاپ را انجام داد؟

برای این که ببینیم بین تبلت و لپ تاپ کدام یک گزینه بهتری برای خرید است، باید به چند مشخصه اصلی در این دستگاه ها توجه کرد. با بررسی و در نظر گرفتن این مشخصات و معیارهایی که برای استفاده از یک دستگاه الکترونیکی در نظر دارید، می توان بین تبلت و لپ تاپ یکی را برای خرید انتخاب کرد:

  • مقایسه کاربرد و هدف از خرید تبلت  یا لپ تاپ
  • مقایسه دو دستگاه از نظر اندازه و قابلیت حمل
  • مقایسه تبلت و لپ تاپ از نظر کیفیت و وضوح نمایشگر
  • اهمیت باتری
  • اهمیت فضای ذخیره سازی
  • مقایسه سیستم عامل تبلت و لپ تاپ
  • مقایسه قیمت تبلت و لپ تاپ
  • میزان ماندگاری و کارایی دو دستگاه

مقایسه کاربرد و هدف از خرید تبلت یا لپ تاپ

در اولین قدم برای انتخاب بین لپ تاپ یا تبلت، باید هدف از خرید این دستگاه ها را مشخص کرد. با مقایسه تبلت و لپ تاپ از نظر نوع کاربرد می توان به راحتی متوجه شد که کدام یک می تواند گزینه بهتری برای خرید باشد. برای انجام کارهای روزمره، انجام ویرایش فایل های ویدئویی، انجام طراحی های گرافیکی، طراحی وب سایت، کار با فایل ها و اسنادی مانند ورد و اکسل و مواردی از این دست به یک لپ تاپ نیاز است.

در یک دفتر کار یا برای انجام کارهای دانشجویی نیز لپ تاپ ها کاربردی ترند. در مقابل اما اگر هدف تنها گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، وب گردی یا بازی کردن باشد، یک تبلت هم می تواند تمام نیازهای کاربران در این زمینه را پاسخ دهد.

مقایسه دو دستگاه از نظر اندازه و قابلیت حمل

با توجه به هدف خرید تبلت یا لپ تاپ نوبت به مقایسه این دو دستگاه از دیگر جهات می رسد. اولین موضوع مقایسه تبلت و لپ تاپ از نظر اندازه و قابلیت حمل این دستگاه هاست. تبلت ها معمولا اندازه کوچک تری نسبت به لپ تاپ ها دارند و سبک ترند. به همین دلیل نیز حمل آنها بسیار راحت تر است.

حتی حمل یک تبلت از حمل کوچک ترین لپ تاپ ها نیز راحت تر است. قابل حمل بودن و اندازه دستگاه برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی دارد. بنابراین اگر برای کارهای معمولی به دنبال یک دستگاه قابل حمل و سبک باشید، تبلت ها می توانند گزینه بهتری برای خرید باشند. با این حال قطعا یک تبلت نمی تواند کارایی های یک لپ تاپ را داشته باشد. اگر به کارایی بیشتری نیاز است می توان به دنبال خرید انواع لپ تاپ های قابل حمل و سبک بود.

تبلت بهتر است یا لپ تاپ؟

مقایسه تبلت و لپ تاپ از نظر کیفیت و وضوح نمایشگر

در برخی موارد برای کاربران کیفیت و وضوح نمایشگر از هر چیزی مهمتر است. برای مثال کسانی که تبلت یا لپ تاپ را برای بازی و ویرایش فیلم خریداری می کنند، قطعا نمایشگر با کیفیت، بزرگ و با وضوح بالا اولویت است. با مقایسه تبلت و لپ تاپ از این نظر می توان متوجه شد که لپ تاپ ها قطعا نمایشگرهای بزرگ تر، با کیفیت تر و روشن تری دارند. با این حال برخی از تبلت های با کیفیت نیز هستند که کیفیت تصویر آنها در حد 1080 پیکسل است و کیفیت تصاویر در آنها بسیار بالاست.

اهمیت باتری

مورد بعدی برای مقایسه تبلت و لپ تاپ، طول عمر باتری است. برای بسیاری از کاربران باتری اهمیت زیادی دارد. معمولا تبلت ها نسبت به لپ تاپ ها باتری های ضعیف تری دارند و طول عمر مفید آنها کمتر است.

اما در مورد این که کدام دستگاه می تواند مدت زمان بیشتری شارژ نگه دارد، باید گفت که تبلت ها به دلیل سخت افزار ضعیف تری که نسبت به لپ تاپ ها دارند، شارژ را برای مدت زمان بیشتری نگه می دارند. بنابراین با آنها می توان ساعات بیشتری بدون نیاز به اتصال به شارژ کار کرد. نکته دیگر این که معمولا هزینه تعمیر و تعویض باتری تبلت مقرون به صرفه تر از تعویض باتری یک لپ تاپ است.

اهمیت فضای ذخیره سازی

فضای ذخیره سازی مشخصه مهم دیگری است که کاربران باید در زمان انتخاب و مقایسه تبلت و لپ تاپ به آن توجه کنند. مشخصا یک لپ تاپ می تواند فضای ذخیره سازی بسیار بیشتری را نسبت به یک تبلت ارائه دهد. حتی پایین رده ترین لپ تاپ ها هم در مقایسه با تبلت های رده بالا فضای ذخیره سازی بیشتری دارند. خصوصا این که می توان فضای ذخیره سازی را افزایش هم داد. اگر به فضای زیادی برای ذخیره کردن فیلم ها، عکس ها، پروژه های کاری و … نیاز باشد قطعا لپ تاپ ها نسبت به تبلت ها انتخاب بهتری خواهند بود.

مقایسه سیستم عامل تبلت و لپ تاپ

تبلت ها یا با سیستم عامل اندروید یا iOS برای خرید موجودند که این سیستم عامل ها در مقایسه با سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مک او اس ساختار و عملکرد بسیار ساده تری دارد. در نتیجه برای انجام کارهای حرفه ای تر و پیچیده تر که به یک سیستم عامل کارامدتر نیاز دارد، باید یک لپ تاپ را انتخاب کرد.

مقایسه قیمت تبلت و لپ تاپ

در یک بررسی کلی برای مقایسه تبلت و لپ تاپ از نظر قیمت متوجه می شویم که در کل لپ تاپ ها از تبلت ها گران ترند و برای خرید آنها باید هزینه بیشتری را پرداخت کرد. البته قطعا قیمت لپ تاپ ها و تبلت ها به قابلیت ها و قدرت این دستگاه ها بستگی دارد و از گزینه های مقرون به صرفه تا مدل های گران قیمت تر متغیر است.

میزان ماندگاری و کارایی تبلت و لپ تاپ

مقایسه تبلت و لپ تاپ را می توان از نظر میزان کارایی و مدت زمان ماندگاری این دستگاه ها نیز انجام داد. قدرت بالای عملکردی لپ تاپ ها نشان دهنده این است که این دستگاه ها طول عمر بیشتری دارند و کارایی آنها بالاتر است.

به همین دلیل هم اگر به دنبال انتخاب دستگاهی کاربردی برای انجام کارهای سنگین تر و حرفه ای تر هستید که میزان ماندگاری بیشتری هم داشته باشد، لپ تاپ ها انتخاب بهتری خواهند بود.

تبلت بهتر است یا لپ تاپ؟

 در این مقاله با مقایسه تبلت و لپ تاپ متوجه برخی از مزیت ها و معایب این دستگاه ها شدیم. تبلت ها دستگاه های سبک و قابل حملی هستند که از نظر قیمتی مقرون به صرفه ترند و می توان به راحتی از آنها برای انجام کارهای روزمره مانند وب گردی یا بازی کردن کودکان استفاده کرد. بنابراین اگر هدف انجام کارهای روتین است و سبک بودن دستگاه برای شما اولویت دارد، تبلت برای خرید بهتر از لپ تاپ است.

در مقابل اگر به دنبال یک دستگاه کاربردی و حرفه ای هستید که می خواهید از آن برای انجام کارها استفاده کنید و به یک فضای ذخیره سازی بیشتر دسترسی داشته باشید، لپ تاپ ها انتخاب بهتری هستند. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر تبلت تماس بگیرید.

3/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری