اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • بریک شدن گوشی و تبلت چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

بریک شدن گوشی و تبلت چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

شاید بتوان یکی از بدترین حالت ها و اتفاقاتی که می تواند برای یک گوشی یا تبلت اتفاق بیفتد را، بریک شدن گوشی و تبلت در نظر گرفت. در این حالت گوشی یا تبلت مورد نظر به یک دستگاه بی جان و بدون استفاده تبدیل می شود. گوشی بریک شده دیگر روشن نمی شود. این گوشی ها عملکرد معمول خود را از دست می دهند و نمی توان از آن ها استفاده کرد.

نه امکان نصب برنامه روی گوشی و تبلت بریک شده وجود دارد و نه می توان سیستم عامل را نصب یا به روز رسانی کرد. حتی با گوشی بریک شده، دیگر به سیستم های کامپیوتر و لپ تاپ هم متصل نمی شوند. اما با بریک شدن چه اتفاقی برای گوشی و تبلت می افتد و علت این اتفاق چیست؟ در ادامه با بررسی و پاسخ به این موضوع، روش های پیشگیری از بریک شدن دستگاه های الکترونیکی و راه حل های رفع مشکل ایجاد شده را بررسی می کنیم.

بریک شدن گوشی و تبلت

با بریک شدن گوشی و تبلت چه اتفاقی در این دستگاه ها رخ می دهد؟

بریک به معنای آجر است. دقیقا اتفاقی که برای دستگاه های بریک شده می افتد، آن ها را به یک تکه آجر بدون حرکت تبدیل می کند. در حالت بریک، دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی یا تبلت هیچ عملکرد و واکنشی ندارند. این دستگاه ها نه قابلیت روشن و خاموش شدن دارند و نه می توان از آن ها برای کاری استفاده کرد.

یک گوشی بریک شده نمی تواند در حالت عادی خود بوت شود و در واقع بوت شدن دستگاه مختل می شود. حال خود بریک شدن گوشی به دو نوع هارد بریک و سافت بریک تبدیل می شود. در بیشتر مواقع روت شدن گوشی های اندرویدی دلیل مهم بریک شدن این دستگاه ها است. اما سافت بریک و هارد بریک چه تفاوتی با هم دارند؟

سافت بریک به چه معناست؟

یکی از حالت های بریک‌شدن گوشی، سافت بریک است. در سافت بریک شدن دستگاه، گوشی و تبلت نمی تواند به درستی و در حالت عادی روشن شود. گوشی مدام بوت شده یا این که دائما در صفحه بوت سیستم می ماند و هنگ می کند. دستگاه بعد از این روشن می شود، یک تصویر را نشان می دهد. علاوه بر این ممکن است در مواردی هم صفحه گوشی به صورت کامل سیاه و سفید شود.

اتفاق دیگری که در سافت بریک شدن گوشی می افتد، بوت شدن دستگاه در حالت ریکاوری است. نمایش یک صفحه خالی که کاربر را مجبور به بوت مجدد می کند و عدم نمایش بوت لوپ که لوگوی نمایش دهنده بوت است از دیگر نشانه های سافت بریک شدن دستگاه است. معمولا در صورت رام دستگاه بدون اجرای دستورالعمل های لازم به منظور فلش کردن درست گوشی یا تبلت، دستگاه دچار سافت بریک می شود.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی تبلت اچ تی سی A100

هارد بریک شدن گوشی و تبلت به چه معناست؟

هارد بریک شدن مرحله ناگوارتر بریک‌شدن گوشی است. در این مرحله می توان گفت از نظر فنی دستگاه مورد نظر کاملا از بین رفته و غیر قابل استفاده شده است. گوشی در مرحله هارد بریک شدن دیگر قابل بازیابی نیست. دستگاه به هیچ عنوان روشن نمی شود. در این حالت حتی با اتصال دستگاه مورد نظر به شارژ، هیچ واکنشی در آن دیده نخواهد شد و دستگاه حتی شارژ هم نمی شود. دقیقا گوشی بریک شده در این حالت به یک آجر تبدیل می شود.

در اثر فلش رام نامناسب دستگاه، هارد بریک شدن برای آن اتفاق می افتد. این حالت برای کاربران بدترین اتفاقی است که ممکن است رخ دهد. با وجودی که هارد بریک شدن به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد، اما از مواردی است که رفع آن تنها در یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر امکان پذیر است. مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز تعمیراتی معتبر است که می توان برای رفع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری از آن کمک گرفت.

چه دلایلی می توانند موجب بریک شدن گوشی و تبلت شوند؟

در بیشتر مواقع روت کردن اندروید می تواند عامل مهم بریک شدن گوشی شود. علاوه بر این نصب نرم افزار های سیستمی سطح پایین، استفاده و نصب نرم افزار ها و برنامه هایی با منبع نامشخص، استفاده از برخی بدافزار ها روی گوشی و تبلت و ویروسی شدن دستگاه ها می تواند موجب بریک شدن شان شود. اشتباهاتی که در زمان آپدیت گوشی و تبلت ایجاد می شود یکی از دلایل مهم بریک شدن این دستگاه ها است. سایر دلایل بریک‌شدن گوشی و تبلت استفاده از آپدیت های فریم ور مشکل دار و استفاده از نرم افزار های سیستمی سطح پایین است که می تواند به یک گوشی بریک شده ختم شود.

بریک شدن گوشی و تبلت

چگونه از بریک‌شدن گوشی و تبلت جلوگیری کنیم؟

برای این که مشکل بریک شدن در دستگاه های الکترونیکی اتفاق نیفتد، باید به دلایل بروز این مشکل توجه کرد و با خودداری از انجام این کار ها، مانع از بروز مشکل گوشی بریک شده شد. اولین مورد خودداری از فلش کردن رام دستی روی گوشی یا تبلت مورد نظر است. در بسیاری از مواقع استفاده از رام دستی نامناسب دلیل اصلی بریک شدن کوشی و تبلت است. در نتیجه این اتفاق، دستگاه دائما روشن و خاموش می شود. نکته مهم بعدی روت نکردن دستگاه های اندرویدی است.

روت کردن اندروید از مهم ترین دلایل بریک شدن آن ها است. در نهایت نصب بد افزار ها روی گوشی و ویروسی شدن اندروید از مهم ترین مواردی است که می تواند به بریک شدن آن ها منجر شود. بنابراین با حذف بدافزار ها از روی گوشی و ویروس کشی دستگاه می توان مانع از بروز این مشکل شد. در نظر داشته باشید حتما از منابع مطمئن مانند گوگل استور آپدیت ها و برنامه های مورد نیاز را دانلود و نصب کنید. مراقب آپدیت های فریم ور و مشکلات احتمالی حین آپدیت ها باشید.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل آهسته شارژ شدن تبلت

راه حل های رفع مشکل گوشی و تبلت بریک شده

در صورتی که مشکل بریک‌شدن گوشی و تبلت، سافت بریک باشد، می توان با یک سری راه حل های نرم افزاری مشکل را برطرف کرد. یکی از این راه حل ها استفاده از نرم افزاری است که می تواند به رفع مشکل سافت بریک شدن گوشی کمک کند. نرم افزار broken android data extraction یکی از برنامه هایی است که می توان از آن برای رفع مشکل بریک شدن‌گوشی و تبلت استفاده کرد.

این برنامه علاوه بر حل مشکل می تواند به بازیابی و گرفتن فایل بکاپ از داده های دستگاه هم کمک کند. راه حل های دیگری که برای رفع مشکل گوشی بریک شده می توان از آن استفاده کرد، کمک گرفتن از حالت DFU Mode است. این قابلیت در گوشی های اپل به بازیابی دستگاه بریک شده کمک می کنند. در گوشی های اندرویدی هم می توان از حالت ریکاوری مد برای رفع مشکل استفاده کرد. همچنین در صورت امکان با تماس با شرکت سازنده هم می توان مشکل ایجاد شده را برطرف کرد.

راه کار های تخصصی رفع مشکل گوشی بریک شده

علاوه بر روش های ذکر شده در بالا، تکنیک ها و ترفند های پیشرفته تری هم برای بازیابی گوشی و تبلت های بریک شده وجود دارد. در صورت خصوصا هارد بریک شدن دستگاه های الکترونیکی، تنها یک مرکز تعمیرات تخصصی می تواند مشکل را برطرف کند. این روش ها کاملا تخصصی است.

در برخی موارد با باز کردن روتر ها و نصب و لحیم کردن یکسری کانکتور های JATG روی مدار برد آن ها می توان این دستگاه های بریک شده را به یک کامپیوتر وصل کرد و کار بازیابی و نجات دستگاه را انجام داد. این روش ها به همراه تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری تخصصی دیگر، می تواند برای رفع مشکل بریک شدن گوشی تبلت به کار گرفته شود. برای مثال همراه با تعمیر تبلت بریک شده، شاید به ریکاوری هارد تبلت نیز نیاز باشد.

 

Rate this post
اشتراک گذاری