اشتراک گذاری

آموزش شبكه كردن چند كامپيوتر با مودم وایرلس

با شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس می توان از ارتباطاتی سریع تر و کارآمدتر بین سیستم ها بهره برد و مزیت های زیادی را در این زمینه به دست آورد. شبکه کردن کامپیوترها یک بستر ارتباطی بسیار کارآمد را ارائه می دهد که می توان به کمک آن اطلاعات را به شکل سریع تر و راحت تر رد و بدل کرد. حال می توان این ارتباط بین سیستم ها را هم از طریق وایرلس و هم به کمک اتصال فیزیکی از طریق کابل LAN انجام داد. شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم، یکی از کارآمدترین حالت های ارتباطی بین سیستم ها در دنیا محسوب می شود که از اینترنت برای این منظور استفاده می شود. با توجه به کاربرد بالای این مورد، در اینجا نحوه شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس را آموزش می دهیم. آموزش هایی از این دست مانند آموزش استفاده از وای فای دایرکت برای انتقال فایل، کار تبادل داده ها را آسان تر می کند.

شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس

هدف از شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس چیست؟

افراد با اهداف مختلفی می خواهند چند سیستم را از طریق مودم یا هر طریق دیگری به یکدیگر وصل کنند تا ارتباط بی سیم بین دو سیستم را برقرار کنند. برخی از کاربران، شبکه کردن چند کامپیوتر را به منظور ارتباط بین سیستم ها در یک محیط اداری و کاری دنبال می کنند تا تبادل ارتباطات راحت تری از این طریق داشته باشند. برخی دیگر نیز می خواهند با شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس، اینترنت را بین سیستم ها به اشتراک بگذارند.

در برخی مواقع نیز گیمرها به شبکه کردن چند کامپیوتر نیاز دارند تا به این طریق بتوانند با یکدیگر بازی های شبکه ای را انجام دهند. به هر حال این کار با هر هدفی که انجام شود، در نهایت قابلیت های بیشتر و بازدهی بالاتری را در اختیار کاربران قرار می دهد.

مراحل شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم وایرلس

اگر به جای اتصال با کابل، قصد دارید سیستم ها را به وسیله شبکه وایرلس به هم متصل کنید، باید چند مرحله زیر را دنبال کنید. به این ترتیب سیستم ها به صورت بی سیم به هم وصل می شوند و می توانید از آنها برای اهداف مد نظر خود استفاده نمایید.

  • روشن کردن مودم

اولین مرحله برای شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس، روشن کردن مودم است. سپس باید سیستم را به مودم وایرلس متصل کرد. برای اتصال نیز کافی است در نوار ابزار ویندوز به دنبال شبکه های در دسترس بود تا با یافتن نام شبکه مورد نظر در لیست، با استفاده از گزینه Connect به مودم وصل شد. اگر اتصال بدون مشکل انجام شود و آیکون شبکه اتصال موفق را نشان دهد، می توان وارد مرحله بعد شد.

  • تنظیمات Work Group

حال که سیستم اول به مودم وصل شد، در مرحله بعدی برای شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس باید به سراغ تنظیمات Work Group  رفت. این تنظیمات در ویندوز در دسترس است. داشتن Work Group یکسان برای اتصال چند سیستم به یک دیگر ضروری است. در حالت کلی تمام ورک گروپ ها به صورت پیش فرض در تمام ویندوز ها تنظیمات مشابهی دارند. با این حال در صورت نیاز برای انجام این تنظیمات، در منوی استارت وارد کادر Run شد.

در این کادر باید عبارت Control Sysdm.cpl را وارد کرد و سپس روی گزینه Ok کلیک کرد. البته این مسیر ممکن است در نسخه های مختلف ویندوز مانند ویندوز 7 یا XP متفاوت باشد. در ادامه یک پنجره دیگر باز می شود که در آن باید تب Computer Name را انتخاب و گزینه Change را انتخاب کرد. در ادامه پنجره دیگری باز می شود که در آنجا می توان نام ورک گروپ ویندوز را مشاهده کرده و در صورت نیاز، تغییراتی را در آن انجام داد. در نظر داشته باشید که در صورت اعمال تغییرات باید سیستم یک بار ریستارت شود.

بیشتر بخوانید: روش های افزایش سرعت اجرای برنامه ها در اندروید

  • تنظیمات فایروال

در مرحله بعدی برای شبکه کردن چند کامپیوتر با مودم باید به سراغ تنظیمات فایروال رفت. این گزینه برای این است که بتوان بین سیستم ها یک سری داده ها را رد و بدل کرد. در این تنظیمات باید یک سری پورت ها اضافه شوند. با این حال معمولا این کار برای بسیاری از کاربران دشوار است. در نتیجه برای اتصال چند کامپیوتر به یکدیگر، بهتر است این تنظیمات را غیر فعال کرد.

حتی اگر آنتی ویروسی در یکی از این سیستم ها تنظیمات فایروال دارد، باید آن را غیر فعال کرد. این کار باید در تمام سیستم های تحت شبکه که قرار است به هم وصل شوند، انجام  گردد. در نظر داشته باشید که حتما بعد از اتمام کار و شبکه کردن سیستم ها تنظیمات فایروال را به حالت اولیه بازگردانده و آنتی ویروس را نیز فعال کنید.

  • بازی های گروهی

با انجام این تنظیمات می توان سیستم ها را به هم متصل کرد و با شبکه کردن شان، اطلاعات مورد نیاز را رد و بدل کرد. نکته دیگر این که برای بازی کردن با سیستم هایی که تحت شبکه قرار گرفته اند، باید در منوی بازی به بخش بازی شبکه ای رفت تا بتوان از شبکه کردن چند کامپیوتر با وایرلس برای بازی های گروهی و تحت شبکه استفاده کرد.

3/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری