اشتراک گذاری

اجرای همزمان دو برنامه در آیپد

برند محبوب و پر طرفدار اپل، همیشه در تلاش است تا فناوری های به روز تر و قابلیت های بیشتری را برای کاربران این دستگاه ها ارائه دهد. در خصوص مشخصه ها و قابلیت های نرم افزاری، برند اپل با به روز رسانی و ارتقای مشخصه پلتفرم خود، این کار را برای طرفداران گوشی ها و تبلت های اپل انجام می دهد. در یکی از به روز رسانی های انجام شده توسط برند اپل، قابلیت های بیشتری به آیپد های این شرکت افزوده شده است. امکان اجرای همزمان دو برنامه در آیپد قابلیت مهمی است که شرکت اپل در به روز رسانی سیستم عامل خود آن را برای کاربران امکان پذیر کرده است.

برای این که بدانید چگونه می توان در آیپد به صورت همزمان دو برنامه را اجرا کرد و مورد استفاده قرار داد، در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص نحوه اجرای دو برنامه به صورت همزمان در آیپد بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

افزودن قابلیت اجرای همزمان دو برنامه در آیپد

برند اپل برای سری جدید آیپد خود این امکان را فراهم کرده تا کاربران بتوانند دو برنامه را به صورت همزمان در آیپد باز کرده و اجرا کنند. این قابلیت در به روز رسانی های انجام شده در سیستم عامل این دستگاه ها امکان پذیر شده است. شرکت اپل با افزودن برخی مشخصه ها به سیستم عامل iOS 8.0 خود به بالا، این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا بتوانند اجرای همزمان دو برنامه در آیپد را انجام دهند. در نتیجه برای شروع اجرای دو برنامه به صورت همزمان در آیپد، به ارتقا و به روز رسانی سیستم عامل آیپد نیاز است، که این امر در مدل های به روز تر آیپد امکان پذیر است.

خدمات تخصصی تبلت موبایل: تعمیر تبلت اپل 

اجرای همزمان  دو برنامه در آیپد با قابلیت Split Screen

برای این که بتوان به صورت همزمان دو برنامه را در آیپد اجرا کرد، باید از قابلیت Split Screen که برند اپل در آیپد های او اس خود قرار داده است استفاده کرد.

این قابلیت البته در آیپد های 9.7 اینچی این شرکت قابلیت استفاده را دارد. برای این که کاربران بتوانند از اسپلیت اسکرین استفاده کنند، باید آیپد را در حالت افقی مورد استفاده قرار دهند. سپس با استفاده از این ویژگی، دو برنامه به صورت همزمان در نمایشگر کنار هم باز می شوند و می توان از آن ها استفاده کرد. در نتیجه برای اجرای دو app باید صفحه نمایش آیپد به دو بخش تقسیم شود. این در حالی است که در ورژن های قبلی این امکان وجود نداشت و کاربران برای اجرای یک برنامه باید از تمام صفحه آیپد استفاده می کردند. البته امکان استفاده از این ویژگی در آیپد های مینی برند اپل نیز هنوز جای سوال دارد.

نحوه استفاده قابلیت اسپلیت ویو در آیپد

برای استفاده از این ویژگی در آیپد، باید به نوار جست و جوی عمومی آیپد به نام Universal Search دسترسی یافت. در این کادر می توان نام دو برنامه ای که در نظر است را سرچ کرد و آن ها به صورت دو تا نیم صفحه در نمایشگر آیپد باز و مورد استفاده قرار داد. اما برای برای انجام این کار در آیپد با استفاده از قابلیت Split View دو راه پیش روی شما است، یا می توانید این کار را با کیبورد انجام دهید یا بدون کیبورد این ویژگی را در آیپد مورد نظر فعال کنید. در ادامه هر دو مسیر را توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد سایت: نکات آپدیت آیپد

استفاده از قابلیت Split View بدون کیبورد

در قدم اول، بهتر است اجرای دو برنامه به صورت همزمان در آیپد را بدون اتصال کیبورد به آیپد بررسی کنیم. برای این منظور نیاز است تا شما بتوانید سریعا به کادر Universal Search دسترسی یابید. برای دسترسی سریع و راحت به این کادر، باید به سراغ مشخصه Assistive Touch برویم که برند اپل در آیپد های جدید خود قرار داده است. با کلیک کردن و انتخاب این گزینه در آیپد، یک دکمه شناور هوم روی نمایشگر ظاهر می شود که با استفاده از آن می توان تمامی عملکرد های مورد نظر را در آیپد انجام داد. اما برای فعال کردن این مشخصه در آیپد باید مسیر زیر را طی کنید:

  • بخش تنظیمات آیپد را باز کنید
  • گزینه دسترسی یا Accessibility را انتخاب کنید
  • در بین گزینه های موجود، گزینه Touch را انتخاب کنید
  • گزینه Assistive Touch را روی حالت فعال قرار دهید
  • گزینه double tap را انتخاب کنید
split view در آیپد
  • روی گزینه spotlight کلیک کنید

به این ترتیب، شما بدون اتصال کیبورد به آیپد مورد نظر، از طریق این مشخصه به راحتی در هر زمانی می توانید به کادر جست و جوی عمومی اپل دسترسی پیدا کنید و از آن برای اجرای همزمان دو برنامه در آپید مورد نظر استفاده نمایید.

این مقاله را از دست ندهید: چرا تبلت هنگ می کند؟

دسترسی به کادر Universal Search از طریق کیبورد

اگر از یک کیبورد برای آیپد خود استفاده می کنید، به راحتی می توانید با استفاده یک کلید میانبر به گزینه جست و جوی سریع برنامه ها دست یابید. در این خصوص کلید میانبر Command + Space شما را به ابزار جست و جوی Universal Search می رساند.

اجرای همزمان دو برنامه در آیپد از طریق نوار جست و جوی Universal Search

بعد از این که چه با کیبورد و چه بدون کیبورد به این نوار جست و جوی عمومی دسترسی پیدا کردید، نوبت آن است تا اجرای همزمان دو برنامه در آیپد را تکمیل کنید. در کادری که برای شما ظاهر می شود، ابتدا نام برنامه مورد نظر خود را جست و جو کنید. بعد از آن با نمایش آیکون برنامه مورد نظر، روی آن رفته و کلیک کنید. انگشت خود را بدون رها کردن، به خارج از این کادر ببرید. برنامه را با انگشت به سمت راست نمایشگر آیپد هدایت کرده و در آخرین نقطه، انگشتتان را رها کنید. با این کار، برنامه مورد نظر شما در نیمی از صفحه آیپد باز می شود و برنامه دوم را نیز در کنار آن در بخش دوم صفحه مشاهده خواهید کرد.

این ترفند را از دست ندهید: آموزش ساخت فایل pdf در آیپد

آیا امکان تغییر در این حالت نیز وجود دارد؟

بعد از اجرای دو app همزمان ، سوال این جا است که آیا امکان تغییر این حالت هم وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که امکان تغییر برنامه هایی که به صورت Split View باز شده اند یا تغییر دادن حالت نیم صفحه به حالت یک برنامه در صفحه نیز به راحتی امکان پذیر است. می توان با گرفتن خط مرزی بین دو برنامه و کشیدن آن به سمت راست صفحه تا انتها، نمایشگر آیپد را از حالت Split Screen خارج کرد تا تنها یک برنامه روی نمایشگر نمایش داده شود. از همین خط مرزی می توان برای تغییر سایز برنامه هایی که به صورت همزمان اجرا شده اند نیز استفاده کرد. همان طور که مشاهده کردید، اجرای دو برنامه به صورت همزمان در آیپد، کار چندان پیچیده ای نیست، ولی در عوض کاربرد بسیار زیادی دارد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.