اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • بررسی دلیل و راه کار های رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت

بررسی دلیل و راه کار های رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت

تبلت ها که گجت های هوشمند بسیار پر استفاده ای هستند، در مواقعی به دلیل عدم آنتن دهی شان، کاربر را دچار مشکل می کنند. مشکلات نرم افزاری، خرابی های سخت افزاری و مشکلات خود شبکه و اپراتور آن می تواند دلیل عدم آنتن دهی تبلت شود. برای رفع مشکل آنتن ندادن تبلت باید دلیل بروز مشکل را پیدا و آن را برطرف کرد.

عدم آنتن دهی تبلت

بررسی دلیل و راه کار هایی برای رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت

با وجودی که در بیشتر مواقع تبلت ها برای کاربرد هایی غیر از تماس های تلفنی و عمده کاربرد های گوشی های همراه به کار می روند، اما با این حال آنتن دهی خوب و کارکرد درست آن ها در این خصوص امری است که هر کاربری به آن نیاز دارد.

خصوصا که از این دستگاه های هوشمند در بسیاری از زمینه ها برای اتصال به وب و استفاده از برنامه های متفاوت وابسته به اینترنت استفاده می شود و در اکثر مواقع نیز برای اتصال به اینترنت و وب گردی، به دیتای خود دستگاه نیاز است و از آن استفاده می شود. علاوه بر این ها، باز هم هستند کسانی که در بسیاری از موارد از تبلت خود درست مانند یک گوشی همراه استفاده کرده و تماس های تلفنی خود را با آن برقرار می کنند. همه این ها نشان می دهد که آنتن دادن درست دستگاه های تبلت چه اهمیتی دارد.

اما این در حالی است که در بسیاری از مواقع کاربران با مشکل عدم آنتن دهی تبلت خود مواجه می شوند و این امر دردسر های زیادی را به دنبال خواهد داشت. اما چاره کار چیست و اصلا چرا این مشکل در انواع تبلت ها دیده می شود؟ در ادامه با بررسی بیشتر این موضوع به ارائه راه حل هایی جهت رفع مشکل آنتن ندادن تبلت ها خواهیم پرداخت.

عدم آنتن دهی تبلت ها به چه صورت دیده می شود؟

اول از همه باید این نکته را در نظر گرفت که این یک مشکل عمومی است و تنها محدود به یک مدل یا برند به خصوص نمی شود. از طرفی عدم آنتن دهی تبلت در دستگاه های مختلف به صورت های متفاوتی دیده می شود. گاهی اوقات تنها آنتن تبلت ضعیف می شود و نمی توان گفت که کاملا آنتن آن پریده است. حالت دیگر آنتن ندادن تبلت به این صورت است که در بازه های زمانی کوتاه، مدام آنتن می پرد و کم و زیاد می شود.

در برخی مواقع نیز به صورت کامل آنتن دستگاه می پرد و کلا هیچ سیگنالی دریافت نمی شود و هیچ اتصالی حتی لحظه ای نیز برقرار نمی شود. تمام این حالت ها را می توان به صورت مجزا ( تنها یکی از این حالت ها اتفاق بیفتد ) یا حتی با هم ( تمام این حالت ها در خصوص مشکل آنتن دهی دستگاه با هم دیده می شود ) در دستگاه مشاهده نمود.

چه مواردی را می توان به عنوان دلیل عدم آنتن دهی تبلت در نظر گرفت؟

بروز این حالت، یعنی مشکلاتی که در سیستم آنتن دهی دستگاه های مختلف تبلت مشاهده می شود را می توان به دلایل متعددی نسبت داد. از مشکلات نرم افزاری دستگاه گرفته تا اختلالات سخت افزاری هر یک می تواند روی آنتن دهی دستگاه اثر گذاشته و عامل عدم آنتن دهی تبلت محسوب شوند. مثال هایی از این حالت ها را در ادامه بررسی می کنیم.

 • عدم آنتن دهی تبلت به دلیل بروز مشکلات نرم افزاری در تبلت

برخی موارد مربوط به ایراد های نرم افزاری در این دستگاه ها است. برای نمونه در صورتی که سیستم عامل روی تبلت به روز نباشد و از نسخه های قدیمی تر استفاده کنید، این مشکل در تبلت ها ایجاد می شود. علاوه بر سیستم عامل، کلیه برنامه ها خصوصا برنامه های مربوط به اتصال به اینترنت و وب گردی دستگاه باید به روز باشد. ویروسی شدن دستگاه و استفاده از بدافزار ها نیز می تواند دلیل آنتن ندادن تبلت باشند. در کنار این موارد، به هم خوردن تنظیمات تبلت از جمله تنظیمات مربوط به شبکه و اتصالات دستگاه را نیز نباید فراموش کرد.

 • آنتن ندادن تبلت ممکن است مربوط به خود سیم کارت یا شبکه باشد

 علاوه بر این مشکلات مربوط به سیم کارت و اپراتور شبکه ای که از آن داده خود را دریافت می کنید نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نخواهد بود. در واقع در بسیاری از مواقع عدم آنتن دهی تبلت مربوط به خود اپراتور سیم کارت است و به دلیل اختلالات مربوط به خود شبکه، شاهد آنتن ندادن تبلت مورد نظر هستیم.

در یک حالت دیگر نیز ممکن است عدم آنتن دهی تبلت را مشاهده کنیم. این امر در گوشی های هوشمند و تبلت ها مشترک است. در این دستگاه ها یک شماره سریال به نام IMEI وجود دارد. این شماره سریال در خوانده شدن سیم کارت و در نتیجه آنتن دهی آن اهمیت دارد.

در صورتی که این شماره سریال خوانده نشود، خواندن سیم کارت دچار مشکل می شود و آنتن آن می پرد. در واقع، به نوعی در این حالت این تبلت است که در شبکه به صورت غیر فعال در آمده است و قادر به خواندن سیم کارت نیست.

آنتن ندادن تبلت

چه راه حل هایی برای رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت ها وجود دارد؟

پاسخ به این سوال به این مورد بستگی دارد که چه عاملی سبب آنتن ندادن دستگاه شده است. در واقع بسته به دلیل، راه حل تعیین می شود. برای نمونه اگر دستگاه شما به روز نباشد، بهتر است یک آپدیت کلی را برای تبلت مورد نظر انجام داده و سیستم عامل و برنامه های آن را به روز کنید. از طرفی تنظیمات تبلت را بررسی کرده و ببینید که آیا ممکن است این تنظیمات شبکه تبلت به هم خورده باشد یا خیر. راه حل های دیگری که در خصوص رفع مشکل آنتن دهی تبلت وجود دارد شامل موارد زیر می شود:

 • ریستارت کردن یا خاموش و روشن کردن تبلت
 • استفاده از حالت پرواز؛ به این صورت که یک بار دستگاه را روی حالت پرواز قرار داده و مجددا آن را به حالت اولیه برگردانید
 • می توانید از گزینه Select Automatically استفاده کنید؛ به این صورت که دستگاه به صورت خودکار سیگنال شبکه های موجود را جست و جو کند
 • تنظیمات شبکه ای دستگاه را تغییر دهید. علاوه بر این ممکن است کلا تنظیمات مربوط به شبکه و آنتن دهی تبلت به هم ریخته باشد و نیاز به انجام تنظیمات مجدد برای رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت باشد
 • ریست فکتوری کردن تبلت؛ در بیشتر مواقع این کار می تواند مشکلات ایجاد شده در آنتن دهی را برطرف کند
 • فلش کردن تبلت؛ خصوصا زمانی که به دلیل ویروسی شدن دستگاه با مشکل آنتن دهی مواجه شده است این کار می تواند موثر باشد
 • تعمیرات نرم افزاری توسط باکس های نرم افزاری برای تعمیر IMEI در صورتی که مشکل از این بخش باشد. همچنین می توان برای رفع مشکل به مراکز مخابراتی و شبکه های تلفن همراه نیز مراجعه کرد.
 • انجام تعمیرات نرم افزاری مورد نیاز در صورتی که مشکل عدم آنتن دهی تبلت مربوط به یک ایراد نرم افزاری در دستگاه باشد
 • آنتن دهی دستگاه را با سیم کارت های دیگر و حتی از اپراتور های دیگر نیز چک کنید تا ببینید که آیا مشکل از خود اپراتور شبکه است یا خیر.
 • اگر آنتن دهی ضعیف است یا گاهی آنتن می پرد، توصیه می شود در دیگر مکان ها دستگاه را بررسی کنید و وضعیت آنتن دادن آن در نقاط مختلف را ببینید. گاهی نقطه ای که در آن قرار دارید، پوشش شبکه ای بسیار ضعیفی دارد

برای انجام این موارد که اکثرا در دسته مشکلات نرم افزاری دسته بندی می شوند نیز بهتر است از مراکز تخصصی که تعمیرات نرم افزاری را انجام می دهند کمک بگیرید.

رفع مشکل آنتن ندادن تبلت در صورت بروز مشکلات سخت افزاری در این دستگاه ها

گاهی اوقات تنها برای رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت، انجام تعمیرات سخت افزاری مورد نیاز است. در صورتی که تمام راه حل های بالا نتیجه بخش نباشد و دستگاه همچنان در آنتن دهی مشکل داشته باشد، به احتمال زیاد یک خرابی سخت افزاری دلیل بروز این حالت است. خصوصا اگر هر گونه ضربه یا فشاری به دستگاه وارد شده است، احتمالا تبلت نیاز به تعمیر و تعویض قطعه داشته باشد.

برای مثال ممکن است یک آی سی قطع شده باشد یا این که همان طور که گفته شد، اسلات سیم کارت دستگاه آسیب دیده باشد. در این صورت برای رفع مشکل عدم آنتن دهی تبلت، با مراجعه به مراکز تعمیراتی این دستگاه ها که به صورت حرفه ای کار تعمیر تبلت را انجام می دهند، می توان مشکل را به صورت تخصصی و دقیق برطرف کرد.

4.2/5 (6 امتیاز)
اشتراک گذاری