اشتراک گذاری

دلایل خالی شدن شارژ باتری تبلت و راهکار های مناسب برای رفع آن

یکی از موارد متداولی که کاربران تبلت ها از آن شکایت می کنند، زود خالی شدن شارژ باتری تبلت است. این حالت به دلایل متعددی رخ می دهد. با رعایت برخی نکات می توان مشکل را برطرف کرد. در دیگر زمینه ها نیز باید به مراکز تخصصی تعمیر تبلت مراجعه کرد.

تبلت ها دستگاه هایی هستند که کارایی و مشخصات آن ها تا حدود زیادی به گوشی های همراه شباهت دارد. تبلت ها را می توان حد واسط لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند در نظر گرفت. این دستگاه ها نیز با باتری هایی تقریبا شبیه به گوشی های همراه کار می کنند. کاربران تبلت های مختلف در حین استفاده کردن از آن ها با مشکلات مختلفی مواجه می شوند. برای نمونه داغ شدن تبلت یا هنگ کردن آن از جمله ایراداتی است که در آن ها دیده می شود.

در این میان مشکلات متعددی که اکثر کاربران دستگاه های تبلت با آن رو به رو می شوند، مشکلاتی است که در خصوص باتری دستگاه و شارژ آن وجود دارد. برای نمونه شارژ نشدن تبلت یا خالی شدن شارژ باتری تبلت از جمله مواردی است که کاربران به آن اشاره کرده اند. در این جا می خواهیم دلایل مختلف تمام شدن شارژ تبلت و راهکار های رفع این مشکل را بررسی کنیم.

خالی شدن شارژ باتری تبلت

دلایل کلی خالی شدن شارژ باتری تبلت چیست؟

باتری های مورد استفاده در تبلت ها مخصوص آن ها طراحی شده است. اما با این حال در بسیاری از موارد شارژ این باتری ها نیز درست مانند باتری های موبایل زود به اتمام می رسد. معمولا عمده دلایلی که باعث بروز این حالت می شود، مشابه دلایل خالی شدن زود هنگام شارژ باتری تلفن های همراه است.

با وجودی که در وهله نخست کیفیت پایین شارژر یا خود باتری و همچنین اتمام طول عمر مفید آن می تواند عاملی مهمی در زود خالی شدن باتری تبلت محسوب شود، اما با این حال دلایل و موارد دیگری نیز ممکن است در بروز این حالت تاثیر زیادی داشته باشند.

این موارد حتی ممکن است موجب شوند طول عمر مفید باتری های تبلت کم تر از حد معمول آن ها شده و در نتیجه نیاز به تعویض باتری تبلت وجود داشته باشد.  در ادامه به بررسی دلایل مختلفی که موجب خالی شدن شارژ باتری تبلت می شوند، می پردازیم.

 

زود خالی شدن شارژ باتری تبلت به دلیل نصب برنامه های پر مصرف

گاهی اوقات نصب یک سری از برنامه ها ممکن است دلیل زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما باشد. در واقع بعد از گذشت مدتی از نصب یک برنامه متوجه می شوید که با وجود شارژ کامل باتری، باتری تبلت زودتر از حالت نرمال به اتمام می رسد.

به صورت کلی ماهیت برخی از برنامه ها به گونه ای است که بیش تر از حالت نرمال شارژ تبلت را مصرف می کنند.برای درک بهتر این که کدام یک از برنامه های نصب شده روی تبلت شما میزان باتری بیش تری را مصرف می کند، می تواند در بخش تنظیمات دستگاه روی قسمت باتری رفته و در آن جا برنامه هایی که بیش ترین میزان مصرف باتری را دارند مشاهده کنید.

برخی از این برنامه ها که موجب زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما می شوند، چندان کاربردی و ضروری نیستند. در گوشی هایی با سیستم عامل اندروید این امکان وجود دارد تا از برنامه های مدیریت باتری برای این منظور استفاده کنید.

استفاده از شارژر ها یا باتری های غیر اورجینال

درست است که هر باتری یا شارژری به نوبه خود یک طول عمر مفید دارد و بعد از گذشت مدت زمانی از خرید گوشی و استفاده از آن، به تدریج از کیفیت و کارایی باتری و شارژر آن کم می شود، از این رو نیاز به تعویض باتری موبایل یا خرید یک شارژر دیگر امری اجتناب ناپذیر است.

با این حال اما خرید باتری اورجینال و همچنین خرید یک شارژر با کیفیت و اصلی اهمیت بسیار زیادی دارد. در بسیاری از موارد استفاده کردن از باتری های بی کیفیت و شارژر های غیر اورجینال موجب زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما خواهد شد.

زود خالی شدن شارژ باتری تبلت با سیستم عامل اندروید

شاید بسیاری این موضوع را ندانند اما، استفاده کردن از سیستم عامل های اندرویدی روی گوشی ها به نوبه خود زودتر موجب تمام شدن شارژ تبلت یا گوشی خواهند شد. تبلت ها یا گوشی هایی که از سیستم عامل اندرویدی استفاده می کنند، میزان شارژ باتری بیش تری را نیز مصرف خواهند کرد. البته لازم به ذکر است که در نسخه های جدید تر اندروید سعی شده تا از میزان مصرف باتری آن ها کاسته شود.

روشن بودن داده تبلت و اتصال دائمی به اینترنت دیتا

روشن بودن دیتا در گوشی های هوشمند و تبلت تاثیر بسیار زیادی روی میزان مصرف باتری آن دارد. خصوصا در دستگاه هایی که از سیستم 4G پشتیبانی می کنند، این میزان بیش تر هم می شود. در نتیجه زمانی که دائما داده تبلت روشن باشد و از آن برای اتصال به اینترنت و وب گردی استفاده کنید، شاهد زودتر خالی شدن شارژ باتری تبلت خود نیز خواهید بود.

مشکلات و اختلالات سخت افزاری و زود خالی شدن باتری تبلت

گاهی اوقات وجود برخی مشکلات متعدد سخت افزاری در تبلت می تواند دلیل اصلی زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما باشد. در این حالت یک آی سی یا قطعه SMD در گوشی مشکل دارد و بیش از اندازه از باتری استفاده می کند. در نتیجه این امر شارژ باتری تبلت زود تر از زمان نرمال خالی می شود. در این موارد نیاز به بررسی تبلت توسط یک تعمیر کار حرفه ای وجود دارد.

راهکار هایی برای جلوگیری از زود خالی شدن باتری تبلت

در برخی موارد مانند ایرادات و اختلالاتی که در سیستم سخت افزاری دستگاه ایجاد می شود یا زمانی که باتری تبلت خراب شده و نیاز به تعویض دارد، نمی توان هیچ راهکاری را برای رفع مشکل زود خالی شدن شارژ باتری تبلت ارائه داد. اما در موارد دیگر با استفاده از برخی توصیه ها می توان این مشکل را تا حدودی برطرف کرد.

بررسی تنظیمات مربوط به نمایش گر تبلت

در بسیاری از موارد نور صفحه نمایش تبلت روی حالت حداکثری قرار دارد. این حالت می تواند به نوبه خود تا حدود زیادی شارژ باتری تبلت را زود تر از زمان عادی تمام کند. به همین دلیل بهتر است خصوصا در زمان هایی که از تبلت استفاده به خصوصی نمی شود، میزان روشنایی آن روی حالت حداقلی قرار دهید تا به این ترتیب مانع از زود خالی شدن شارژ باتری تبلت خود شوید.

البته دیگر تنظیمات مربوط به صفحه نمایش گوشی شما نیز می تواند در زودتر خالی شدن باتری تبلت مورد نظر تاثیر داشته باشد. برای نمونه استفاده کردن از تصویر زمینه ها و تم های روشن و متحرکی که باتری بیش تری مصرف می کنند. همچنین فعال بودن گزینه روشنایی اتوماتیک صفحه نمایش و مواردی از این قبیل همگی در زود تمام شدن شارژ تبلت تاثیر خواهند داشت.

غیر فعال کردن گزینه های متعدد قسمت وایرلس

اگر قسمت وایرلس گوشی خود را چک کنید، متوجه خواهید شد که در این قسمت سرویس های متعددی از جمله Wi-Fi و GPS وجود دارد. این گزینه ها در حالی روشن هستند که بیش تر مواقع اصلا مورد استفاده قرار نمی گیرند و نیازی به آن ها نیست. روشن بودن تمام این موارد به نوبه خود موجب زودتر خالی شدن شارژ باتری تبلت خواهد شد. به همین دلیل اگر به آن ها نیاز ندارید و استفاده نمی کنید، بهتر است آن ها را خاموش کنید.

نکته دیگر نیز خاموش کردن دیتای تبلت یا قرار دادن آن روی حالت های کم مصرف تر است. خصوصا در مواقعی که استفاده خاصی از دیتای دستگاه خود نمی کنید. در کل بهتر است تا جایی که امکان دارد به جای دیتای تبلت از اتصال وای فای استفاده کنید تا به این ترتیب مانع از زود تر خالی شدن شارژ باتری تبلت خود شوید.

 

خالی شدن شارژ باتری تبلت

برنامه های باز اضافی روی دستگاه را ببندید

گاهی اوقات شما تعداد بالایی از برنامه ها و صفحات وب را در تبلت باز می کنید. این در حالی است که از بسیاری از صفحات و برنامه هایی که باز هستند دیگر استفاده ای نخواهید کرد. این برنامه ها و صفحات باز اضافی به نوبه خود باتری دستگاه را مصرف کرده و در نتیجه شما شاهد زود تمام شدن شارژ تبلت خود خواهید بود. به همین دلیل بهتر است کلیه برنامه ها و صفحات اضافی را ببندید. با این کار در بسیاری از موارد موجب صرفه جویی در مصرف شارژ تبلت خود می شوید.

تبلت خود را در مکان های گرم نگهداری نکنید

برای جلوگیری از زودتر خالی شدن شارژ باتری تبلت معمولا توصیه می شود دستگاه را در مکان های گرم نگهداری نکنید. گرما علاوه بر این که روی زود تمام شدن شارژ تبلت تاثیر دارد، از کارایی مفید باتری نیز کاسته و باتری معمولا زودتر از حالت نرمال نیاز به تعویض شدن دارد. به همین دلیل تا جای ممکن سعی کنید تبلت خود را در معرض گرما قرار ندهید.

برنامه های اضافی و پر مصرف تبلت را حذف کنید

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، برخی از برنامه ها به مراتب بیش تر باتری تبلت را مصرف می کنند. این امر باعث می شود از زمان نصب و استفاده کردن از این برنامه ها متوجه زودتر خالی شدن شارژ باتری تبلت خود شوید. اگر این برنامه ها ضرورتی ندارند و چندان مهم نیستند بهتر است آن ها را از روی تبلت حذف کنید. پیش از این در بالا، در خصوص نحوه بررسی برنامه های مختلف و میزان مصرف باتری آن ها توضیحات لازم را داده ایم.

ویجت های روی صفحه نمایش تبلت را حذف کنید

با نصب ویجت های جذاب روی صفحه نمایش تبلت خود تا میزان زیادی میزان مصرف باتری در دستگاه را افزایش خواهید داد. ویجت های متفاوت مانند ویجت های مربوط به اعلام آب و هوا و مواردی از این دست یک سری اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهند. اما در کنار این اطلاعات، این ویجت ها می توانند عامل مهمی در زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما باشند. به همین دلیل اگر باتری دستگاه شما زود خالی می شود، توصیه می شود این ویجت ها را از روی نمایشگر تبلت حذف کنید.

ممانعت از آپدیت شدن خودکار برنامه های مختلف

برخی از برنامه های نصب شده روی تبلت گزینه به روز رسانی خودکار دارند. در نتیجه زمانی که شما دیتای دستگاه را روشن می کنید، این برنامه ها مدام به روز رسانی می شوند. این آپدیت شدن خودکار یک عامل مهم در زود خالی شدن شارژ باتری تبلت است. بهتر است گزینه آپدیت خودکار این برنامه ها را بردارید تا به این ترتیب در مصرف باتری تبلت خود صرفه جویی کنید.

تعمیرات تخصصی برای رفع مشکلات اساسی در تبلت

گاهی اوقات با وجود رعایت تمام موارد اشاره شده در بالا، باز هم شاهد زود خالی شدن شارژ باتری تبلت خود هستیم. در این موارد باید به مراکز تعمیرات تخصصی مراجعه کنیم تا با بررسی دقیق دستگاه علت زود تمام شدن شارژ تبلت را بررسی کنند.

اگر نیاز به تعویض باتری یا شارژر است، آن را با نمونه های اصلی تعویض کنند و در صورتی که اختلالات نرم افزاری و سخت افزاری مختلف باعث بروز این حالت است، برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهند. کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تخصصی می توانند در این زمینه به شما خدماتی حرفه ای و سریع را ارائه دهند. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مقاله تعمیر تبلت مراجعه کنید.

4.1/5 (13 امتیاز)
اشتراک گذاری