اشتراک گذاری

دلایل خرابی باتری تبلت سونی و چگونگی تعمیر یا تعویض آن

دلایل خرابی باتری تبلت سونی و چگونگی تعمیر یا تعویض آن

باتری تبلت سونی یک قطعه مصرفی است و یک طول عمر مفید دارد. در مواقعی ممکن است در اثر استفاده نادرست از تبلت باتری آن خراب شود و در نتیجه نیاز به تعمیر یا تعویض باتری در تبلت سونی وجود داشته باشد. خراب شدن باتری در دستگاه های هوشمند از جمله گوشی های موبایل و تبلت ها همیشه مشکل ساز می شود. با وجودی که هر باتری یک طول عمر مفید دارد، اما با این حال در مواردی ممکن است بر اثر استفاده نادرست از دستگاه و عدم مراقبت از باتری آن، باتری زودتر از زمان نرمال خراب شده و از کار بیفتد. در نتیجه کار با دستگاه مختل شده و دائما شارژ آن تمام می شود. تمام شدن سریع شارژ دستگاه و خاموش شدن ناگهانی آن از جمله مشکلاتی است که کار با تبلت را سخت کرده و دردسرساز می شود.

نمایندگی تعمیرات ایسوس

باتری های به کار رفته در تبلت های سونی و کارایی آن ها

 در بین برند های مختلف تولید کننده تبلت، تبلت های سونی از جمله تبلت های پر کاربردی هستند که گاهی اوقات باتری آن ها دچار مشکل می شود و کاربران این دستگاه ها با خرابی باتری تبلت سونی یا خالی شدن باتری تبلت های سونی مواجه می شوند. این در حالی است که معمولا باتری هایی که در تبلت های سونی به کار رفته است، در زمره باتری های با کیفیت و بسیار قوی قرار می گیرند. به صورت کلی این باتری ها از جمله باتری های لیتیومی هستند و به همین دلیل نیز قابلیت و کارایی آن ها بسیار بالا است.

اما با این حال در برخی مواقع نحوه کار با دستگاه و نحوه استفاده از باتری در تبلت سونی روی طول عمر مفید آن اثر می گذارد. به همین دلیل باید بدانیم که چه مواردی می تواند روی کارکرد طبیعی باتری اثر بگذارد و موجب خراب شدن زودهنگام آن شود. علاوه بر این از چه روش هایی می توانیم برای افزایش طول عمر باتری دستگاه استفاده کنیم. در نهایت اما اگر یک باتری خراب شده و از کار بیفتد، با تعویض آن می توان عملکرد قبلی تبلت را بازگرداند.

چه مشکلاتی در باتری تبلت سونی دیده می شود؟

در نگاه اول یک باتری سالم و نرمال باید ظاهری طبیعی داشته باشد. اگر باتری تبلت شما حالتی باد کرده و متورم داشته باشد یا ظاهر آن غیر طبیعی به نظر برسد، در این حالت باتری کاملا خراب شده و نیاز به تعویض دارد. این مشکلی است که در اکثر موارد باتری دستگاه های هوشمند از جمله تبلت ها با آن مواجه می شوند. مشکل دیگری که در این باتری ها دیده می شود این است که حتی وقتی شارژ دستگاه کامل است و تازه آن را از برق جدا کرده اید، خیلی زود شارژ آن تمام شده و تبلت خاموش می شود.

این خاموش شدن ناگهانی تبلت نیز یکی از رایج ترین نشانه های خرابی باتری تبلت سونی است. از جمله مشکلات دیگری که در باتری تبلت های سونی دیده می شود این است که دستگاه تنها زمانی روشن است که آن را به جریان برق وصل کنید. به محض از شارژ کشیدن تبلت، دستگاه خاموش می شود. در نهایت نیز اگر باتری در تبلت سونی مشکل داشته باشد، معمولا بدنه دستگاه مدام داغ شده و این داغی بیش تر از حالت نرمال است.

دلایل خرابی باتری تبلت سونی شامل چه مواردی است؟

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، هر باتری یک طول عمر مفید دارد. در نتیجه در درجه اول دلیل خرابی و اتمام کارایی یک باتری در تبلت سونی، اتمام طول عمر آن است. اما اگر مدت زمان زیادی از خرید دستگاه یا باتری تان نمی گذرد، خراب شدن آن و زود خالی شدن شارژ دستگاه می تواند به دلایل زیر باشد:

 • استفاده کردن از باتری های غیر اصلی و جایگزین کردن باتری دستگاه با باتری هایی که معتبر نیستند
 • استفاده از شارژر های معیوب و شارژر هایی که مناسب تبلت سونی نیستند
 • استفاده از شارژر های غیر اصل
 • استفاده کردن از کابل شارژ غیر اصل و معیوب
 • نوسانات جریان برق در حین شارژ دستگاه
 • کار با تبلت در زمان اتصال آن به شارژ
 • استفاده از تبلت در زمانی که شارژ آن کم است
 • نصب برنامه هایی که به میزان بالایی شارژ دستگاه را مصرف می کنند
 • نصب برنامه ها و نرم افزاری های مخرب و بد افزار ها روی تبلت
 • بروز مشکلات و اختلالات نرم افزاری
 • ویروسی شدن تبلت به دلیل اتصال به سایت ها و منابع نامطمئن و نصب برنامه های مخرب
 • بروز مشکلات سخت افزاری مانند خرابی سوکت شارژ تبلت یا قطع شدن برخی از اتصالات در محل ورود شارژر

چه راهکار هایی برای رفع مشکل باتری تبلت سونی وجود دارد؟

برای این که بتوان مشکل باتری دستگاه را برطرف کرد ابتدا باید مشکل و دلیل بروز آن را تعیین کرد. این کار به عیب یابی تخصصی دستگاه نیاز دارد. کارشناسانی که در نمایندگی های تبلت سونی حضور دارند می توانند در این خصوص به شما کمک کنند. در مواردی که مشکل باتری و زود خالی شدن آن از شارژر یا کابل شارژ دستگاه باشد، می توان به راحتی با خرید یک شارژر اصلی و مناسب مشکل باتری در تبلت سونی را برطرف کرد.

راهکار دیگری که وجود دارد در خصوص مشکلات نرم افزاری است. اگر باتری تبلت سونی متاثر از مشکلات نرم افزاری دستگاه یا نصب برخی از بدافزار ها خوب کار نمی کند، می توان با حذف برخی برنامه ها و انجام برخی از تنظیمات مشکل آن را برطرف کرد. همچنین اگر زود خالی شدن شارژ باتری تبلت شما به دلیل ویروسی شدن دستگاه باشد، با ویروس کشی تبلت و نصب یک آنتی ویروس کارامد روی آن می توان عملکرد طبیعی تبلت را به آن بازگرداند. راهکار هایی مانند ریست کردن تبلت نیز در مواقعی می تواند مشکل زود خالی شدن شارژ دستگاه را برطرف کند.

روش های تخصصی تعمیر باتری تبلت سونی

اگر مشکلات ایجاد شده در دستگاه قابل برطرف شدن باشد، تعمیرکاران حرفه ای دستگاه های تبلت می توانند با بهره گیری از برخی روش های تخصصی مشکلات باتری تبلت سونی را برطرف نمایند. برای نمونه اگر مشکل از شارژ نشدن درست دستگاه بوده و سوکت شارژ تبلت خراب باشد یا برخی اتصالات آن قطع شده باشد، با تعمیر این قسمت ها مشکلات ایجاد شده در باتری را برطرف می کنند.

خدمات تخصصی دیگری که در خصوص تعمیر باتری در تبلت سونی در این مراکز ارائه می شود، بررسی میزان کارایی و بازدهی باتری با برخی از نرم افزار های تخصصی و احیای باتری تبلت در صورت امکان است. همچنین ممکن است سلول باتری تبلت را تعویض کنند. راهکار دیگری که از آن استفاده می شود، بازگردانی عملکرد باتری از طریق شوک دادن با آن است. با کالیبره کردن باتری نیز کارکرد آن را بهینه می کنند. در نهایت با نصب و استفاده از برخی برنامه های کاربردی به منظور مدیریت مصرف شارژ دستگاه و انجام برخی تنظیمات، مصرف شارژ باتری تبلت را مدیریت می کنند.

چگونه می توان میزان کارایی باتری تبلت سونی را افزایش داد؟

اگر می خواهید مدت زمان بیش تری از باتری تبلت خود بهره ببرید، باید به صورت اصولی از دستگاه خود استفاده کنید. اول از همه این که حتما از شارژر های اصلی و مناسب دستگاه خود استفاده کنید. در درجه دوم بهتر است آن دسته از برنامه ها و نرم افزار هایی که بیش از اندازه روی شارژ تبلت اثر می گذارد و آن را مصرف می کنند را در صورت عدم نیاز حذف کنید.

نکته مهم دیگری که می توانید برای مراقبت از باتری خود به کار بگیرید، کار نکردن با تبلت در زمان اتصال آن به شارژ است. کم کردن نور پس زمینه تبلت، حذف بدافزارها، خاموش کردن وای فای و دیتای تبلت در زمانی که از آن استفاده نمی کنید و قرار ندادن تبلت در گرما می تواند روی بهینه سازی مصرف باتری و افزایش طول عمر آن اثر داشته باشد.

تعویض باتری تبلت سونی در نمایندگی سونی

در نهایت حتی اگر تمامی راهکار های مراقبت از باتری را دنبال کنید، در نهایت بعد از گذشت مدتی ممکن است باتری دستگاه از کار بیفتد و نیاز به تعویض آن باشد. تعویض باتری تبلت سونی فرایندی نیست که بتوان بدون کمک گرفتن از مراکز تعمیر تبلت آن را انجام داد. این کار باید در مراکز تخصصی و توسط افراد ماهر صورت بگیرد.

از همه مهم تر این که باید مطمئن شوید باتری جایگزین شده حتما از نوع اصل و شرکتی است و مناسب تبلت سونی شما است. کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تبلت سونی می توانند بعد از عیب یابی باتری در تبلت سونی شما، در صورت امکان آن را تعمیر کرده و اگر در نهایت به تعویض باتری نیاز بود، از باتری های اصلی و متناسب با دستگاه شما استفاده کرده و کار تعویض باتری تبلت سونی را انجام دهند.

Rate this post
اشتراک گذاری