اشتراک گذاری

دلایل خرابی و نحوه تعمیر و تعویض آی سی هارد تبلت

یکی از خدمات تخصصی ارائه شده در مرکز سخت افزار ایران، تعویض آی سی هارد تبلت است. خرابی های تبلت در بسیاری از موارد به دلیل بروز مشکل در هارد دستگاه، خصوصا آی سی آن است. در این مرکز دلایل خرابی تبلت، نشانه های خرابی هارد و آی سی آن به دقت بررسی و عیب یابی شده و بر اساس این نشانه ها، بهترین رویکرد برای رفع مشکل تبلت در پیش گرفته خواهد شد.

تعویض کردن آی سی در هارد تبلت یکی از این سرویس های تعمیراتی است که ممکن است برای رفع مشکلات ایجاد شده در تبلت انجام آن ضرورت داشته باشد. در ادامه نشانه های خرابی تبلت که به خرابی آی سی هارد مربوط می شود را بررسی کرده و در خصوص شرایط تعویض آی‌سی هارد تبلت نکات مهم را ارائه خواهیم داد.

تعویض آی سی هارد تبلت

چه عواملی منجر به خرابی و تعویض آی سی هارد تبلت می شوند؟

اولین قدم برای درک شرایط تعویض کردن آی سی در هارد تبلت، شناخت عواملی است که می تواند موجب آسیب به آی سی و خرابی هارد شوند. این عوامل هر کدام می توانند به نوعی موجب خرابی آی سی شده و به دنبال آن نیاز به تعویض آی سی‌هارد تبلت باشد.

1. ضربه، زمین خوردن و آسیب فیزیکی

هارد در هر دستگاهی متشکل از قطعات و جزئیاتی است که به شدت در برابر ضربه، زمین خوردن، آسیب های فیزیکی و تکان های شدید حساس اند. هر گونه ضربه، آسیب فیزیکی و زمین خوردن می تواند به آی سی هارد آسیب رسانده و موجب خرابی آن شود. در نتیجه شاید ناچار به تعویض آی سی هارد تبلت شوید.

2. آب خوردگی تبلت

دلیل مهم دیگری که می تواند موجب خرابی و آسیب به آی سی هارد تبلت شود، آب خوردگی دستگاه است. ورود آب و رطوبت به درون تبلت یکی از عوامل مهم آسیب رسان به قطعات اصلی این دستگاه ها، از جمله برد و هارد آن هاست.

در بسیاری از موارد نیز آی سی هارد متاثر از ورود آب و رطوبت آسیب می بیند و در نتیجه باید برای رفع مشکل هارد، تعویض آی سی هارد تبلت را در دستور کار قرار داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات تبلت های آب خورده، می توان به مقاله “تعمیر تبلت آب خورده” مراجعه کرد.

3. بروز مشکل در آی سی تغذیه

یکی از قطعات بسیار مهم در دستگاه های هوشمند، آی سی تغذیه است. این قطعه موظف به تامین ولتاژ مورد نیاز قطعات اصلی و مهم دستگاه، از جمله آی سی هارد است. در نتیجه در مواردی دلیل اصلی خرابی آی سی هارد، خرابی آی سی تغذیه در این تبلت است. اگر آی سی تغذیه خراب شود، در اثر نرسیدن ولتاژ لازم به آی سی هارد این قطعه آسیب دیده و به دنبال آن باید با تعویض کردن آی سی در هارد تبلت مشکل را برطرف کرد.

4. ریست کردن تبلت در زمان پایین بودن شارژ دستگاه

همیشه تاکید می شود به هیچ عنوان در زمان ضعیف بودن باتری تبلت و کم بودن شارژ آن اقدام به ریست فکتوری کردن تبلت نکنید. در این شرایط به دلیل این که تبلت به ولتاژ بالاتری نیاز دارد و باتری قادر به تامین برق مورد نیاز کل قطعات تبلت نیست، به آی سی هارد آسیب می رسد. در نتیجه شاید برای رفع مشکل، بسته به آسیبی که به هارد رسیده است به تعویض آی سی هارد تبلت نیاز باشد.

تعمیر آی سی هارد تبلت

5. فلش کردن نادرست تبلت

در بسیاری از مواقع کاربران برای رفع مشکلات نرم افزاری مختلف تبلت نظیر هنگ کردن های مداوم یا ویروسی شدن آن، ناچار به فلش دستگاه خود می شوند. اگر تبلت به درستی فلش نشود و برای فلش آن از فایل های خراب و ناسازگار با نسخه اصلی تبلت استفاده شود، داده های پارتیشن بندی آی سی هارد دچار مشکل شده و آسیب می بیند. در نتیجه تغییر در این اطلاعات پارتیشن بندی آی سی هارد، ممکن است این قطعه حساس آسیب ببیند و به ناچار مجبور به تعویض آی سی هارد تبلت مورد نظر شویم.

این مقاله را از قلم نیندازید: آموزش بازیابی اطلاعات تبلت

6. فرسودگی آی سی هارد

در نهایت ممکن است دلیل خرابی و نیاز به تعویض کردن آی سی در هارد تبلت، فرسودگی و اتمام عمر مفید این قطعه باشد. بسته به مدل دستگاه و هارد مورد استفاده در این دستگاه ها، ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و کار با تبلت، آی سی آن در اثر استهلاک و فرسودگی از کار افتاده و خراب شود. در نتیجه معمولا باید با تعویض آی سی هارد تبلت مشکل دستگاه را برطرف کرد.

نشانه های خرابی آی سی هارد تبلت چیست؟

برای این که بفهمیم چه زمانی به تعویض آی سی هارد تبلت نیاز است باید علائمی که نشان دهنده خرابی این قطعه هستند را بشناسیم. معمولا اگر آی سی هارد دچار مشکل شده باشد، دستگاه به صورت ناگهانی خاموش شده و معمولا نمی توان آن را شارژ کرد و ممکن است به راه کاری برای رفع مشکل آهسته شارژ شدن تبلت نیاز باشد.

علاوه بر این ریستارت شدن مداوم تبلت و خاموش و روشن شدن ناگهانی آن، از دست رفتن و حذف خود به خودی اطلاعات روی دستگاه یا حتی حذف نشدن اطلاعات در تبلت از جمله مهم ترین نشانه های خرابی آی سی هارد در تبلت مورد نظر هستند. در بسیاری از موارد زمانی که آی سی هارد تبلت آسیب می بیند حتی با فلش دستگاه یا ریست فکتوری کردن آن هم نمی توان اطلاعات روی تبلت را پاک کرد.

دستگاه به دلیل خرابی آی سی هارد دائما هنگ می کند و از همه مهم تر پیغام هایی نظیر Internal Storage is damage و encrypt unsuccessful در تبلت نمایش داده خواهد شد. زمانی که آی سی هارد آسیب می بیند، اطلاعات بیس باند از دسترس خارج شده و در نتیجه آن شماره IMEI نمایش داده نخواهد شد.

تعمیر و تعویض آی سی هارد در تبلت

در صورتی که هر یک از نشانه های خرابی آی سی هارد در تبلت مشاهده شد، باید برای رفع مشکل تبلت به صورت تخصصی عیب یابی شود تا دلیل آسیب و نوع خرابی آن تشخیص داده شده و بهترین راه کار برای تعمیرات آن مد نظر قرار بگیرد. در بسیاری از موارد برای رفع مشکل تبلت، باید آی سی هارد تعویض شود. اما برای تعویض آی سی هارد تبلت باید چند نکته را در نظر گرفت.

اول این که حتما از آی سی سازگار با برند دستگاه و هارد مورد استفاده در آن استفاده شود. دوم این که از یک آی سی با ظرفیت هارد مناسب با شرایط و مشخصات دستگاه استفاده شود و در نهایت هم بحث اصلی بودن و کیفیت آی سی هارد مورد استفاده مطرح می شود. تعویض کردن آی سی در هارد تبلت به ابزار های تخصصی و مهارت بالایی نیاز دارد و از این رو این کار را باید حتما به مراکز تعمیرات تخصصی معتبر که کار تعمیر انواع تبلت را انجام می دهند، سپرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.