اشتراک گذاری

آموزش پاک کردن کش و دیتا برنامه در اندروید

اگر پس از مدتی، لگ و کندی در برنامه‌هایی همچون تلگرام، اینستاگرام و یا بازی‌های خود مشاهده کردید و یا ‌حافظه‌ی داخلی دستگاهتان پر شده است، پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید راه حل بسیار خوبی برای شما خواهد بود؛ اما در ابتدا باید ببینیم کش و دیتا چه تفاوت‌هایی دارند؟ به زبان ساده کش مجموعه‌ای از اطلاعات برنامه‌ها را به منظور افزایش سرعت لود برنامه و کاهش مصرف ترافیک اینترنت، در حافظه‌ی گوشی ذخیره می‌کند؛

به طور مثال کش Telegram تمامی فایل‌ها مانند ویس و تصاویری که در کانال‌ها، گروه‌ها و چت‌ها دانلود کرده‌اید را بر روی گوشی ذخیره می‌کند تا مجبور نشوید هر بار برای دیدن آن‌ها را دوباره دانلود کنید و هزینه‌ی اضافی برای اینترنت بپردازید. و اما دیتا چیست؟ حتما بسیاری از مواقع با این موضوع مواجه شده‌اید که پس از یک بار وارد کردن نام کاربری و رمز خود و سپس لاگین (Login) در بازی‌ها و برنامه‌ها، در دفعات بعدی دیگر نیازی به وارد کردن اطلاعات کاربری نیست.

این امر به این دلیل است که پس از این که بار اول اطلاعات خود را وارد می‌کنید، این اطلاعات در فایل دیتای آن برنامه روی گوشی شما ذخیره می‌شود و پس از هر بار مراجعه‌ی دوباره به آن برنامه، اطلاعات ذخیره شده در فایل دیتا چک می‌شود و به این صورت دیگر نیازی به وارد کردن دوباره‌ی نام کاربری و پسورتان ندارید. بنابراین وظیفه‌ی ذخیره‌ی تنظیمات برنامه و اطلاعات لاگین به عهده‌ی دیتا است؛ اما تفاوت پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید در چیست؟

پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید

مزایا و معایب پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید

تفاوت اساسی کش و دیتا خود را در هنگام حذف کش و دیتا‌ی برنامه‌ها نشان می‌دهد؛ به این صورت که با پاک کردن حافظه‌ی کش برنامه، هیچ مشکلی برای برنامه ایجاد نمی‌شود؛ اما اگر دیتای برنامه‌ای را پاک کنید، برنامه به حالت اولیه و پیش فرض خود برمی‌گردد و در بعضی موارد هم ممکن است عملکرد آن مختل شود.

به طور مثال اگر چندین مرحله از یک بازی را طی کرده باشید؛ با پاک کردن دیتا برنامه به مرحله‌ی اول باز می‌گردید چرا که اطلاعات بازی را حذف کرده‌اید و دیگر برنامه نمی‌تواند اقدامات قبلی شما را تشخیص دهد. با پاک کردن حافظه کش، می توان از بروز مشکلاتی همچون داغ کردن موبایل و … نیز جلوگیری کرد.

چه موقع حذف کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید ضرورت پیدا می‌کند؟

 زمانی که حافظه‌ی گوشی شما بسیار پر شده است و دیگر از حذف اپلیکیشن‌هایتان خسته شده‌اید و یا  سرعت برنامه‌‌‌ای در گوشی یا تبلت اندرویدی شما کاهش پیدا کرده و به اصطلاح برای لود شدن، برنامه جون میده (!) و اکنون فکر پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید به سرتان زده، در بسیاری موارد با پاک کردن کش برنامه این مشکل برطرف خواهد شد؛ اما پاک کردن دیتای برنامه را فراموش کنید مگر اینکه با باگ و مشکل جدی در برنامه‌ها مواجه شوید.

مراحل پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید

پاک کردن دیتای برنامه

برای پاک کردن دیتای برنامه هم باید مراحل قبل را طی کنید یعنی:

  • ابتدا به به منوی Settings یا تنظیمات بروید.
  • گزینه‌ی Apps یا برنامه‌ها انتخاب کنید.
  • در لیست برنامه‌‌ها، بر روی برنامه‌ای که قصد پاک کردن دیتا آن را دارید، ضربه بزنید.
  • اگر اندروید گوشی شما نسخه‌ی 6 یا پایین‌تر است، تنها کافی‌ست گزینه‌ی Clear Data را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت ابتدا باید به قسمت Storage مراجعه کرده و سپس با انتخاب گزینه‌ی Clear Data، دیتای برنامه را پاک کنید.
  • توجه داشته باشید که پاک کردن کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید به وسیله‌ی نصب برنامه‌های ثالث نیز امکان پذیر است اما راه حل گفته شده بسیار راحت‌تر و کارآمدتر می‌باشد.

رفع مشکلات شما برای حذف کش و دیتا‌ی برنامه‌ها در اندروید

چنانچه پس از پاک کردن کش و دیتای برنامه‌ها در اندروید همچنان مشکلاتی از قبیل سرعت اجرای پایین برنامه‌هایتان برطرف نشد، برای حل این مشکل در گوشی یا تبلت اندروید خود، بسته به برند آن‌ها می‌توانید از نمایندگی سامسونگ، نمایندگی ال جی، نمایندگی سونی و نمایندگی اچ تی سی کمک بگیرید.

2/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری