اشتراک گذاری

آموزش نحوه رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت

آبی شدن صفحه تبلت یا گوشی های هوشمند به این صورت است که به صورت ناگهانی و بدون این که هیچ گونه علامتی از قبل در دستگاه نمایان شود، صفحه نمایش دستگاه آبی رنگ می شود. دلایل مختلفی می تواند دلیل بروز این مشکل باشد که هم می توان آنها را به ایرادات نرم افزاری ربط داد و هم یک نقص سخت افزاری را دلیل بروز این حالت دانست. راه حل ها بسته به این که چرا صفحه نمایش تبلت آبی شده است متفاوت است.

در این مقاله می خواهیم ابتدا به بررسی دلایل آبی شدن صفحه تبلت بپردازیم و سپس بر اساس این که دلیل بروز این مشکل چیست، از یک سری راهکارهای پیشنهادی برای رفع آن استفاده کنید. البته در برخی موارد نیاز به تعمیرات تخصصی است و باید به فکر تعمیر تبلت یا حتی تعویض برخی قطعات در نمایندگی تعمیر تبلت باشید.

مشکل آبی شدن صفحه تبلت

دلایل آبی شدن صفحه تبلت

همانطور که گفته شد دلایل هم می تواند نرم افزاری و هم مشکلات سخت افزاری باشد. معمولا و در بیشتر مواقع دلیل ظاهر شدن این صفحه آبی یک باگ نرم افزاری است. مشکلات سیستم عامل و به روز نبودن آن، باگ هایی که در سیستم عامل وجود دارد، به هم خوردن و ناهماهنگی تنظیمات تبلت از جمله این موارد است. مشکلات سخت افزاری هم می تواند دلیل بروز این حالت باشد که مهمترین آنها وارد شدن ضربه به ال سی دی تبلت  است. فشار آمدن به صفحه یا آب خوردگی تبلت از دیگر دلایل آبی شدن صفحه آن است.

 بروز مشکلاتی در کابل ها و ورودی های تبلت و کثیفی یا فرسودگی اتصالات آن هم از دیگر دلایل آبی شدن صفحه تبلت است. در نهایت هم می توان اورکلاک شدن دستگاه، خرابی و مشکلات رم، نصب لوازم جانبی جدید، داغ شدن بیش از حد تبلت یا مشکلات منبع تغذیه را دلیل ظاهر شدن صفحه آبی در تبلت در نظر گرفت. با توجه به این موارد یک سری راه حل ها وجود دارد که می توان با استفاده از آنها مشکل تبلت را برطرف کرد و در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

ریستارت کردن تبلت

در اولین توصیه برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت، بهتر است یک بار دستگاه را ریستارت کرده و مجددا آن را راه اندازی کنید. معمولا همراه با ریست کردن دستگاه بسیاری از باگ های نرم افزاری موقتی برطرف می شوند و به احتمال زیاد اگر مشکل صفحه آبی تبلت هم به این باگ های نرم افزاری ربط داشته باشد، با انجام اینکار برطرف می شود.

در مدل های مختلف تبلت ممکن است گزینه های ریست کردن متفاوت باشد، اما عمدتا می توان از گرفتن دکمه های پاور و ولوم پایین دستگاه به صورت همزمان تبلت را ریستارت کرد. بعد از خاموش شدن و روشن شدن مجدد دستگاه احتمالا مشکل برطرف می شود.

حافظه گوشی را خالی کنید

مشکلات رم و پر بودن حافظه دستگاه یکی دیگر از دلایل آبی شدن صفحه تبلت است. در نتیجه بهتر است داده های ذخیره شده در گوشی را بررسی کرده و اگر فایل یا داده اضافی در آن وجود دارد که می توانید آنها را حذف کنید با خالی کردن حافظه تبلت مشکل به وجود آمده را رفع نمایید.

حتی می توان به جای حذف داده ها، اطلاعاتی مانند عکس ها و فیلم های روی دستگاه را به یک دیوایس دیگر مانند هارد اکسترنال یا کامپیوتر انتقال داد. گزینه دیگر شما برای داشتن فضای خالی بیشتر در تبلت، پاک کردن حافظه کش آن است. حافظه کش حاوی اطلاعات بدون استفاده و اضافه ای است که تنها فضایی را در تبلت اشغال کرده است. بنابراین با حذف آنها نه تنها مشکلی به وجود نمی آید، بلکه عملکرد تبلت از بسیاری جهات بهبود خواهد یافت.

گوشی را در حالت امن راه اندازی کنید

حالت امن یا safe mode گزینه دیگری است که برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت پیشنهاد می شود. با راه اندازی دستگاه در حالت امن می توانید برنامه های معیوبی که نصب آنها موجب بروز مشکلات نرم افزاری شده است را به صورت موقتی غیر فعال کرده تا اگر این برنامه های معیوب موجب آبی شدن صفحه شده باشند، با شناسایی آنها و حذف شان بتوانید مشکل به وجود آمده در دستگاه را برطرف کنید.

برای دسترسی به safe mode باید دکمه پاور تبلت را بگیرید و سپس رها کنید و همزمان با رها کردن آن دکمه ولوم پایین را هم فشار دهید. این دکمه را باید تا زمان راه اندازی مجدد تبلت نگه دارید تا صفحه ای برای تان باز شود که در گوشه سمت چپ و پایین آن بتوانید گزینه safe mode را ببینید. حالا دکمه ولوم را رها کنید و دستگاه را در حالت امن راه اندازی نمایید.

به روز رسانی کردن برنامه ها و سیستم عامل

به روز نبودن برنامه های نصب شده روی تبلت و خصوصا به روز نبودن سیستم عامل می تواند از دلایل بسیار مهم آبی شدن صفحه تبلت باشد. در نتیجه یکی از گزینه ها برای رفع این مشکل به روز رسانی برنامه های اصلی، خصوصا سیستم عامل تبلت است.

در نسخه های آپدیت شده سیستم عامل بسیاری از باگ های نسخه قبلی برطرف شده است و می توان از عملکرد بهینه تر آن استفاده کرد. برای به روز رسانی کردن برنامه ها و سیستم عامل باید در بخش تنظیمات تبلت، وارد بخش Software update شوید و در آن بخش روی گزینه Download and install بزنید. در این قسمت اگر نسخه جدیدی برای به روز رسانی وجود داشته باشد می توانید آن را مشاهده کنید و با استفاده از گزینه نصب، سیستم عامل را به روز رسانی کنید.

حذف ویروس ها و بدافزارها

ویروسی شدن تبلت و نفوذ بدافزارها می تواند عامل بسیار مهمی در آبی شدن صفحه تبلت باشد. در این شرایط باید به فکر حذف ویروس ها و بدافزارها از روی تبلت بود. با استفاده از یک آنتی ویروس یا مراجعه به یک مرکز تعمیراتی برای حذف ویروس ها و بدافزارها می توان از شر مشکلات ناشی از ویروس های مخرب خلاص شد.

ریست فکتوری کردن تبلت

آخرین راه حل برای رفع مشکل آبی شدن صفحه تبلت، ریست فکتوری کردن دستگاه است. ریست فکتوری کردن به معنای بازگردانی تبلت به تنظیمات کارخانه است. بنابراین تمامی برنامه ها و تنظیمات دستگاه حذف می شود، اما به احتمال زیاد اگر هر ایراد نرم افزاری موجب آبی شدن صفحه شده باشد برطرف خواهد شد.

تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت

مشکلات سخت افزاری نیز می تواند دلیل آبی شدن صفحه تبلت باشد. یکی از رایج ترین آنها خرابی ال سی دی است. اگر ال سی دی در اثر ضربه، فشار یا آب خوردگی آسیب دیده باشد، ممکن است رنگ آن آبی شود. بنابراین در این شرایط باید به فکر تعمیر ال سی دی بود. گاهی نیز مشکل جدی تر است و با تعمیرات ال سی دی برطرف نمی شود.

در این شرایط باید برای رفع مشکل صفحه آبی دستگاه ال سی دی آن را تعویض کرد. از طرفی اگر مشکل از منبع تغذیه یا باتری تبلت باشد، باید تعمیرات مورد نیاز در این زمینه را انجام داد. در مرکز سخت افزار ایران می توانید خدماتی مانند تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت یا تعویض باتری تبلت را از کارشناسان مجرب این مرکز دریافت کرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری