اشتراک گذاری

ترفندهایی برای کاهش مصرف باتری تبلت

یکی از اصلی ترین چالش های کاربران دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی یا تبلت، میزان مصرف باتری این دستگاه ها و زود تمام شدن شارژ آن است. مصرف باتری و میزان عملکرد و کارایی آن به خودی خود بعد از گذشت مدتی از خرید و استفاده از دستگاه افت می کند و باتری عملکرد اولیه را ندارد. با توجه به اهمیت این موضوع بسیاری از برندها و شرکت های فناوری تلاش هایی در راستای بهینه تر کردن عملکرد باتری و کاهش مصرف باتری تبلت و گوشی داشته اند و در این زمینه باتری هایی قوی تر و پیشرفته تر تولید کرده اند.

با این حال مصرف باتری در این دستگاه ها بسته به یک سری موارد و نوع کاربری دستگاه متغیر است و ممکن است بیشتر شود. با این حال کاربران می توانند با دنبال کردن یک سری راه حل ها و ترفندها به کم کردن مصرف انرژی در تبلت کمک کرده تا باتری این دستگاه ها عملکرد بهتری داشته باشد. این ترفندها در راستای کاهش مصرف باتری و افزایش شارژدهی و ذخیره سازی انرژی در این دستگاه هاست. در اینجا می خواهیم به بررسی ترفندها و روش هایی بپردازیم که با دنبال کردن آنها می توان به کاهش مصرف باتری تبلت و افزایش عمر آن کمک کرد.

کاهش مصرف باتری تبلت

روش های کاهش مصرف باتری تبلت

از آنجایی که به دلیل ارتقای سخت افزار تبلت ها، بزرگتر شدن نمایشگر، پیشرفته تر شدن نرم افزارها، عرضه بازی های حرفه ای تر برای تبلت ها و مواردی از این دست میزان مصرف باتری در این دستگاه ها افزایش یافته است، می توان از طریق روش هایی که در ادامه به شما آموزش می دهیم، مصرف باتری تبلت را کاهش داد. برای کاهش مصرف باتری تبلت، کافی است یک سری تنظیمات را تغییر دهید و یا ترفندهای زیر را اجرا نمایید.

تغییر دادن Connectivity settings

یکی از مهم ترین کارهایی که می توان برای کاهش مصرف باتری تبلت انجام داد، تغییرات در بخش تنظیمات اتصالات تبلت است. با غیر فعال کردن اتصالات فعالی مانند بلوتوث، اتصال به وای فای، دیتای تبلت، مکان یابی دستگاه و هات اسپات می توان به میزان زیادی در مصرف انرژی تبلت صرفه جویی کرد.

قطعا فعال بودن تمام این قابلیت ها همیشه لازم نیست و بهتر است تنها در شرایط نیاز به آنها روی حالت فعال قرار داشته باشند. یکی دیگر از کارهایی که می توان به منظور کم کردن مصرف باتری تبلت انجام داد قرار دادن آن روی حالت هواپیماست. با این کار نیز می توان به میزان زیادی در مصرف باتری صرفه جویی کرد.

استفاده از قابلیت ADAPTIVE BRIGHTNESS

زیاد بودن نور صفحه نمایش یکی از اصلی ترین دلایل افزایش مصرف باتری در این دستگاه هاست. در نتیجه بهتر است نور نمایشگر را در زمانی که به آن نیاز نیست روی کمترین حالت قرار داد. برای مدیریت بهینه تر نور نمایشگر و کاهش مصرف باتری تبلت می توان از قابلیت ADAPTIVE BRIGHTNESS در تبلت های اندرویدی بهره برد.

با فعال کردن این قابلیت نور صفحه به صورت خودکار و با توجه به میزان نور محیطی تنظیم می شود. این قابلیت در بخش تنظیمات گوشی قرار دارد و می توان با رفتن به این بخش آن را فعال کرد.

استفاده از قابلیت ADAPTIVE BRIGHTNESS

فعال کردن Dark mode در تبلت

از دیگر روش های کاهش مصرف باتری تبلت فعال کردن گزینه Dark mode در این دستگاه هاست. این گزینه میزان مصرف انرژی را در تبلت کاهش می دهند، چرا که در این حالت با  تیره تر شدن صفحه نمایش و کم شدن نور  صفحه میزان شارژدهی باتری افزایش می یابد. این گزینه ای است که برای صرفه جویی در مصرف انرژی در دستگاه های هوشمند تعبیه شده است.

فعال کردن Dark mode در تبلت

غیر فعال کردن قابلیت ALWAYS ON DISPLAY

قابلیت ALWAYS ON DISPLAY یا همیشه روشن در تبلت ها به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به باز کردن قفل صفحه به اطلاعات روی نمایشگر دسترسی یابند. با این حال در صورت فعال بودن دائمی این ویژگی میزان مصرف باتری در آن بیشتر می شود. در نتیجه یکی از گزینه های کاهش مصرف باتری تبلت غیر فعال کردن این قابلیت در دستگاه است.

با غیر فعال کردن ALWAYS ON DISPLAY در تبلت می توان تا میزان 10 درصد در مصرف باتری صرفه جویی کرد. برای فعال کردن این قابلیت باید وارد بخش تنظیمات تبلت شد و سپس در آنجا گزینه Lock Screen and Security را انتخاب کرد. در ادامه می توان قابلیت ALWAYS ON DISPLAY را در این زیردسته یافت و آن را غیر فعال کرد.

غیر فعال کردن قابلیت ALWAYS ON DISPLAY

فعال کردن قابلیت ADAPTIVE BATTERY

ADAPTIVE BATTERY یک قابلیت کاربردی و بر اساس هوش مصنوعی است که با تنظیم برنامه ها و نوع مصرف انرژی در دستگاه با ترفندهایی به کاهش مصرف باتری تبلت کمک می کند و میزان مصرف انرژی را کاهش می دهد.

برای مثال این قابلیت برای کم کردن مصرف باتری تبلت حافظه رم را پاکسازی می کند یا یک سری قابلیت ها را در بازه های زمانی مشخص غیر فعال می کند. قابلیت ADAPTIVE BATTERY در بخش تنظیمات باتری تبلت در دسترس است و می توان آن را فعال کرد.

فعال کردن قابلیت ADAPTIVE BATTERY

غیر فعال کردن دستیار صوتی تبلت

دستیار صوتی یکی از قابلیت های جذاب و کاربردی در دستگاه های هوشمند است. اما قطعا برای بهره بردن از این ویژگی باید مصرف بیشتر باتری را نیز پذیرفت. با این حال یکی از کارهایی که می توان برای کاهش مصرف باتری تبلت انجام داد غیر فعال کردن دستیار صوتی در این دستگاه هاست.

محدود کردن نرم افزارهای پرمصرف

با ورود به بخش Battery usage می توان با برنامه های پر مصرف در دستگاه آشنا شد. قطعا این برنامه میزان مصرف باتری را به میزان زیادی بیشتر می کنند. یکی از گزینه های کاهش مصرف باتری تبلت محدود کردن این نرم افزارها در پس زمینه دستگاه است.

برای انجام این کار باید برنامه پر مصرف را انتخاب کرد و با نگه داشتن انگشت روی آن، وارد بخش App info شد. حال روی بخش باتری کلیک کرده و Background restriction را انتخاب کنید. در ادامه برای محدود کردن دسترسی این برنامه به انرژی دستگاه کافی است گزینه Restrict را انتخاب کنید. به این ترتیب می توان به کم کردن مصرف باتری تبلت کمک کرد.

محدود کردن نرم افزارهای پرمصرف

بستن نرم افزارهای فعال در پس زمینه

گاهی اوقات کاربران تعداد زیادی از برنامه ها را در پس زمینه فعال نگه می دارند در حالی که به صورت دائمی به آنها نیاز ندارند. فعال بودن این برنامه های اضافی بدون شک مصرف انرژی دستگاه را افزایش می دهند.

بنابراین می توان برای کاهش مصرف باتری تبلت برنامه های بازی که به آنها نیازی نیست را بست. گزینه دیگر رفتن به بخش Developer Options است. با ورود به این بخش و انتخاب گزینه Background process limit، می توان تعداد برنامه های فعال در پس زمینه را محدود کرد.

بستن نرم افزارهای فعال در پس زمینه

حذف ویروس ها و بدافزارها

ویروس ها و بدافزارها همیشه میزان مصرف باتری را افزایش می دهند. بنابراین می توان برای کاهش مصرف باتری تبلت ویروس ها و بدافزارهای احتمالی در دستگاه را پاکسازی کرد. با استفاده از یک آنتی ویروس قوی و ویروس یابی تبلت، می توان در صورت وجود این ابزارهای مخرب آنها را حذف و میزان مصرف باتری را بهینه کرد.

پاک کردن حافظه کش تبلت

از دیگر گزینه هایی که برای کاهش مصرف باتری تبلت وجود دارد پاک کردن حافظه کش دستگاه است. این اطلاعات بی فایده تنها میزان مصرف باتری را افزایش می دهند. بنابراین با حذف این اطلاعات می توان موجب کم کردن مصرف باتری تبلت شد.

استفاده از نرم افزارهای مدیریت انرژی

روش حرفه ای تری که برای کاهش مصرف انرژی در تبلت وجود دارد، کمک گرفتن از نرم افزارهای اختصاصی مدیریت انرژی در این دستگاه هاست. این برنامه ها می توانند برای بهینه تر کردن مصرف باتری مورد استفاده قرار بگیرند. نرم افزارهای زیادی در این راستا توسعه یافته اند که یکی از کاربردی ترین این نرم افزارها، اپلیکیشن Battery Doctor است.

این نرم افزارها تمامی عملکردهای تبلت مانند اتصال به اینترنت یا روشن بودن اتصالات دستگاه را مدیریت کرده و در مواردی که به آنها نیازی نیست یا مصرف باتری بیش از حد است و شارژ باتری  در حال تمام شدن است، آنها را خاموش می کند.

محدود کردن به روزرسانی های خودکار

از دیگر گزینه هایی که برای کاهش مصرف باتری تبلت وجود دارد محدود کردن سرویس های به روز رسانی برنامه های نصب شده روی تبلت است. برخی از برنامه ها مانند جیمیل، فیسبوک یا توییتر نیازی به آپدیت شدن های مداوم ندارند. اما این برنامه ها دائما در پس زمینه تبلت فعال اند و به محض وصل شدن به اینترنت به روزرسانی شده و باتری را مصرف می کنند. 

می توان برای کاهش مصرف انرژی در تبلت تعداد به روزرسانی این برنامه ها محدود کرد و با زمان بندی کردن دوره های آپدیت شدن این برنامه ها مانع افزایش مصرف باتری در تبلت شد.

غیر فعال کردن انیمیشن های اندرویدی

بدون شک انیمیشن ها به جذاب تر شدن تبلت های اندرویدی کمک زیادی می کنند. با این حال فعال بودن آنها قطعا میزان مصرف باتری را نیز افزایش خواهد داد. اگر میزان مصرف باتری بالاست بهتر است برای کم کردن مصرف باتری انیمیشن ها را غیر فعال کرد.

آپدیت کردن سیستم عامل

به روز نبودن سیستم عامل از جمله گزینه های بسیار تاثیرگذاری در افزایش مصرف باتری است. به صورت کلی در صورت آپدیت نبودن سیستم عامل دستگاه از نظر نرم افزاری عملکرد بهینه ای ندارد. در نتیجه بهتر است برای کاهش مصرف باتری تبلت و بالا بردن شارژدهی باتری همیشه سیستم عامل را به روز نگه داشت.

تعمیر و تعویض باتری تبلت

گاهی اوقات این افزایش مصرف شارژ در دستگاه یا زود خالی شدن باتری تنها به دلیل اتمام عمر مفید آن و کم شدن ظرفیت باتری تبلت است. اگر هیچ کدام از روش ها و ترفندهای بالا نتواند به کاهش مصرف باتری تبلت کمکی بکند ممکن است به تعمیر یا تعویض باتری تبلت نیاز باشد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری