اشتراک گذاری

دلایل مشکل دانلود نکردن تبلت

یکی از مشکلات رایج تبلت ها که کاربران با آن مواجه می شوند، مشکل دانلود نکردن تبلت است. این امر به دلایل متعددی می تواند ایجاد شود. برای رفع آن نیز راه کار های ساده ای وجود دارد که در بیشتر مواقع با دنبال کردن آن ها، ایراد ایجاد شده در دانلود فایل ها برطرف خواهد شد.

کاربران دستگاه های تبلت هنگام کار و استفاده از این دستگاه ها با مشکلات متعددی در تبلت های خود مواجه می شوند و از مشکلات متعددی که در این دستگاه ها دیده می شود، شکایت می کنند. یکی از عمده ترین ایراد هایی که کاربران هنگام استفاده از تبلت های مختلف با آن مواجه می شوند، مشکلاتی است که در خصوص استفاده از اینترنت در تبلت ها به وجود می آید. عمده ترین آن ها هم مربوط به مشکل دانلود نکردن تبلت است. در این حالت، زمانی که کاربر می خواهد یک فایل را با استفاده از تبلت خود دانلود کند، فایل دانلود نمی شود.

برخی مواقع نیز فایل دانلود شده باز نمی شود. تمام این مشکلات به معنی عدم کارایی درست دستگاه مورد نظر بوده و کاربری تبلت را زیر سوال می برد. اما این مشکل به چه دلایلی ایجاد می شود و چگونه می توان آن ها را برطرف کرد. در ادامه در خصوص دلیل دانلود نشدن فایل در تبلت و راه کار هایی که برای رفع این مشکل وجود دارد، بحث خواهیم کرد.

دلایل مشکل دانلود نکردن تبلت

دلایل دانلود نکردن تبلت شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که گفته شد، دلایل متعددی را می توان به عنوان دلیل دانلود نشدن فایل در تبلت در نظر گرفت. این دلایل که برخی ساده و ابتدایی بوده و برخی نیز مشکلی جدی تر محسوب می شوند، کارایی دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهند. به صورت کلی، دلایل دانلود نکردن تبلت شامل موارد زیر می شود:

  • ممکن است حافظه دستگاه پر شده باشد
  • ممکن است حافظه کش دستگاه پر شده باشد
  • مشکلات نرم افزاری در تبلت ایجاد شده باشد
  • اختلالات ایجاد شده در اینترنت دستگاه و شبکه
  • به روز نبودن برنامه پلی استور در تبلت
  • فعال نبودن برنامه مدیریت دانلود فایل در تبلت

این موارد به صورت کلی می توانند دلیل دانلود نکردن تبلت محسوب شوند. برای رفع این مشکل می توان از راه حل هایی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، استفاده کرد.

پیشنهاد سایت: آموزش فلش کردن تبلت

1. اگر مشکل دانلود نکردن تبلت مربوط به حافظه کش باشد

یکی دیگر از دلایل عدم توانایی تبلت برای دانلود نکردن فایل های مختلف، پر بودن حافظه کش آن است. حافظه کش را به عنوان حافظه پنهان نیز می شناسند. این حافظه با حافظه کلی دستگاه و پر بودن آن تفاوت دارد. در نتیجه در بسیاری از مواقع، تنها با پاک کردن حافظه کش دستگاه، مشکل دانلود نکردن تبلت برطرف خواهد شد.

برای پاک کردن این بخش، باید به قسمت تنظیمات تبلت مراجعه کنید. در قسمت تنظیمات، بخشی به نام Storage وجود دارد. این گزینه را انتخاب کنید و با ورود به این بخش، گزینهCash data  را انتخاب کنید. با انتخاب آن، می توانید حافظه کش تبلت را پاک کرده و به این ترتیب مشکل ایجاد شده در دانلود نشدن فایل در تبلت مورد نظر را برطرف کنید. بهتر است بعد از پاک کردن حافظه کش، یک بار دستگاه را روشن و خاموش کنید یا این که آن را ریستارت کنید. به این ترتیب در بیشتر مواقع مشکل دانلود نکردن تبلت با این کار برطرف می شود.

2. رفع مشکل دانلود نکردن تبلت در صورت پر بودن حافظه دستگاه

همیشه در هر دستگاهی اعم از گوشی، لپ تاپ یا تبلت، دلیل اصلی عدم توانایی دستگاه در دانلود کردن فایل های مختلف، خصوصا فایل های سنگین تر، عدم وجود حافظه کافی در دستگاه است. پر بودن حافظه یک دلیل بسیار مهم برای دانلود نکردن تبلت است. نصب برنامه های متعدد و اضافی، دانلود کردن فایل هایی که هیچ کاربردی ندارند و مواردی از این قبیل باعث پر شدن حافظه دستگاه می شوند.

بهتر است قبل از هر کاری برای رفع مشکل دانلود نشدن فایل در تبلت، حافظه دستگاه را از فایل های اضافی خالی کنید. بازی های سنگین، برنامه های بلا استفاده، عکس ها و فیلم های اضافی در گالری تبلت و هر فایل اضافه ای می تواند حافظه تبلت را پر کند و در نتیجه تبلت قادر به دانلود کردن فایل های جدید نباشد، باید از دستگاه پاک شود تا تبلت کارایی قبلی خود را به دست بیاورد.

3. رفع مشکل دانلود نشدن فایل در تبلت با فعال کردن برنامه مدیریت دانلود فایل در دستگاه

برنامه مدیریت دانلود فایل، برنامه ای است که در دستگاه های هوشمند از جمله گوشی و تبلت، عملکرد دانلود شدن فایل ها را مدیریت می کند. غیر فعال شدن این برنامه در تبلت موجب دانلود نکردن تبلت خواهد شد. بنابراین اگر این برنامه غیر فعال شده باشد، می توان به راحتی با ورود به بخش تنظیمات تبلت و انتخاب دانلود منیجر دستگاه، آن را فعال کرد و به راحتی فایل های مورد نظر را دانلود نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: ارتقای حافظه تبلت

4. دستگاه خود را ریستارت کنید

یکی از راه حل های همیشگی و موثر در بسیاری از مواقع، ریستارت کردن تبلت است. این راه حل نه تنها برای رفع مشکل دانلود نکردن تبلت، بلکه برای بسیاری از اختلالات رایج این دستگاه ها می تواند نتیجه بخش باشد. اگر دستگاه شما قادر به دانلود کردن فایل های مورد نظر تان نیست، می توانید یک بار دستگاه را ریستارت کنید تا به این ترتیب با یک راه کار بسیار ساده و در بیشتر مواقع موثر، این ایراد ایجاد شده در دانلود شدن فایل در تبلت مورد نظر را برطرف نمایید.

5. محل ذخیره فایل ها را تغییر دهید

در بسیاری از دستگاه ها، از جمله انواع تبلت ها، می توان از حافظه خارجی نیز علاوه بر حافظه داخلی خود دستگاه استفاده کرد. این امکان افزودن حافظه خارجی یا همان SD Card می تواند به گسترش فضا های ذخیره سازی دستگاه کمک زیادی کند. اگر حافظه داخلی تبلت تقریبا پر است، با مراجعه به بخش تنظیمات دستگاه خود مکان ذخیره سازی فایل ها را از حافظه داخلی به حافظه خارجی آن تغییر دهید. این کار به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پاک کردن فایل های ذخیره شده قبلی روی دستگاه، مشکل دانلود نکردن تبلت که به خاطر پر بودن حافظه ایجاد شده است را برطرف نمایید.

6. رفع مشکل دانلود نشدن فایل در تبلت با به روز رسانی پلی استور

گاهی اوقات دستگاه نیاز به یک به روز رسانی دارد. این امر خصوصا در ارتباط با پلی استور و گوگل کروم مطرح می شود. بنابراین می توانید با غیر فعال کردن و نصب و راه اندازی مجدد این برنامه ها، مشکل ایجاد شده در تبلت را برطرف کرد. به روز رسانی برنامه ها، سیستم عامل و مواردی از این قبیل نیز می تواند در بسیاری از مواقع به رفع مشکل دانلود نکردن تبلت کمک کند. به روز رسانی و آپدیت سیستم عامل تبلت به آخرین نسخه موجود، از اهمیت بالایی در بهینه سازی کارایی دستگاه برخوردار است. از طرفی پاک کردن حافظه کش در این برنامه ها نیز روی بهبود عملکرد دستگاه در دانلود فایل های مختلف بی تاثیر نخواهد بود.

7. مشکلات اینترنت و عدم دانلود فایل ها در تبلت

از تمام موارد بالا که بگذریم، گاهی نیز مشکل از خود تبلت نیست و اختلالات شبکه و اپراتوری که از آن داده تبلت شما تامین می شود، دلیل دانلود نکردن تبلت است. به این ترتیب بهتر است یک بار نت دستگاه را خاموش و روشن کنید یا مکانی که در آن قرار دارید را تغییر دهید. از طرفی بهتر است یک بار عملکرد دانلود فایل توسط تبلت را با اینترنت وای فای یا اتصال به دیگر اپراتور ها را نیز امتحان کنید. (پیشنهاد می کنیم مطالب تعمیر وای فای تبلت را مطالعه کنید) 

نکات مهم در رفع مشکل دانلود نشدن فایل در تبلت

گاهی اوقات این سوال مطرح می شود که چرا با وجود پاک کردن برنامه های اضافی روی دستگاه، باز هم حافظه دستگاه مشکل دارد و فایل ها دانلود نمی شوند. باید گفت که حافظه داخلی گوشی با حافظه پنهان آن یا همان حافظه کش متفاوت است و پاک کردن یکی به منزله پاک شدن دیگری نیست.

معمولا فایل های ذخیره شده در کش بی استفاده و ناخواسته هستند و نیازی به آن ها ندارید. بنابراین اولین کاری که برای رفع مشکل دانلود نکردن تبلت می کنید، باید خلاص شدن از فایل های ذخیره شده در کش دستگاه باشد.

گاهی نیز مشکلات نرم افزاری مختلف در تبلت می تواند باعث بروز مشکل دانلود نکردن تبلت شود. به هر حال اگر با راه حل های ساده نظیر پاک کردن حافظه دستگاه یا به روز کردن برنامه ها نتیجه بخش نباشد، بهتر است برای عیب یابی درست دستگاه و رفع مشکل دانلود نشدن فایل در تبلت مورد نظر، به مراکز تعمیرات تخصصی مراجعه کرد.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.